BMG posiluje. Získala katalog Mötley Crüe za více než tři miliardy korun

Jedno z největších světových hudebních vydavatelství BMG ze skupiny Bertelsmann letos do své stáje získala třetí cenný skalp. Po akvizici katalogů nahrávek Tiny Turner a Micka Fleetwooda nyní firma ohlásila nákup katalogu slavných metalových Mötley Crüe. Kapela od roku 1981 dosud prodala přes sto milionů alb a letos slaví kulaté výročí existence. Jejich stálého potenciálu si ostatně všiml i Netflix, který o partě muzikantů, jež většinu kariéry intenzivně naplňovala slogan „sex, drogy & rok´n´roll“, předloni natočil životopisný film The Dirt (česky Hnüs).
Cena za katalog kapely s „nejhorší pověstí na světě, za kterou by se nemusel stydět ani Ozzy Osbourne“ nebyla zveřejněna. Podle časopisu Variety dosáhla 150 milionů dolarů (asi 3,4 miliardy korun), podle jiných zdrojů byla o 60 milionů dolarů nižší. Každopádně Bertelsmann transakci označil pro BMG za největší, co se týče jednotlivého interpreta či skupiny od roku 2008, kdy BMG vznikla jako samostatná společnost oddělením od předchozího uskupení Sony BMG.
„Money, money, money, always sunny, in the rich man´s world“ můžou si zpívat členové legendární popové skupiny ABBA podle svého dávného hitu. Jejich nového alba Voyage, které vyšlo po čtyřicetileté pauze jedné z komerčně nejúspěšnějších kapel světa, se v prvním týdnu po vydání prodalo podle vydavatelské firmy Universal Music přes milion kusů. Zájem album vystřelil do čela hitparád dvou desítek zemí včetně Česka, Británie či Německa a na druhé místo prestižního amerického žebříčku Billboard.
Stroj na peníze ABBA se opět rozjel, prodala milion kusů nové desky
Money
Smlouva o Mötley Crüe se vztahuje na celou produkci kapely zahrnující jejich 40letou kariéru, což je celkem devět studiových alb – od jejich debutu Too Fast For Love z roku 1981 až po Saints of Los Angeles z roku 2008 – a několik platinových živých alb a kompilací.
BMG použila na nákup písní Mötley Crüe vlastní kapitál, místo aby se spoléhala na své spojenectví s investičním fondem KKR v hodnotě jedné miliardy dolarů, které bylo oznámeno začátkem tohoto roku, upozornil server Music Business Worldwide.
Podívejte se na oficiální videoklip k písni Kickstart My Heart, ukazující podobu živelného vystoupení Mötley Crüe:
„Je to úžasný pocit spolupracovat s našimi novými partnery v BMG. Jejich rozsáhlé úspěchy v rocku z nich udělaly perfektní domov pro další uchovávání a rozšiřování našeho hudebního odkazu, což zajišťuje, že vždy zůstaneme na vrcholu,“ uvedla kapela v oficiálním prohlášení.
„Je to více než jen významná transakce. Je to nová kapitola pro mimořádný katalog. Jen málo kapel rozumí mýtům a kouzlu rocku jako Mötley Crüe,“ prohlásil generální ředitel BMG Hartwig Masuch.
Prodeji alb v dohledné době navíc pomůže kvůli covidu odložené turné kapely. Turné po amerických stadionech o třech desítkách zastávek, které začne 16. června příštího roku v Atlantě, bude znamenat návrat Mötley Crüe na pódia po sedmi letech.
Kapela ve složení Vince Neil (zpěv, kytara), Mick Mars (kytara), Nikki Sixx (baskytara) a Tommy Lee (bicí) vznikla v roce 1981 a byla považována společně s Metallikou, která rovněž vznikla v „městě andělů“ za odpověď na metalovou vlnu z východního pobřeží USA. Kromě hudebních vzletů zažila kvůli drogám a alkoholu i řadu pádů, které její členy přivedly i do vězení a protialkoholní a protodrogové léčebny.
Nikki Sixx svůj život s drogami popsal v knize Heroinové deníky. A Tommy Lee zase často jednu dobu plnil stránky bulvárních deníků díky jeho několikaletému manželství s herečkou proslavenou ladným během v červených plavkách v seriálu Pobřežní hlídka a „plastikovou“ kráskou - modelkou Pamelou Andersonovou -, s níž má dvě děti. Většinu problémů ale Mötley Crüe zvládli a mohou tak načít pátou dekádu své existence.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.