Bohatý Putinův přítel Roldugin. Švýcarský soud odsoudil čtyři bankéře, kteří mu pomohli převádět miliony
Čtyři bankéři, kteří pomáhali blízkému příteli ruského prezidenta Vladimira Putina převádět miliony franků přes švýcarské bankovní účty, byli odsouzeni za nedostatečnou obezřetnost při finančních transakcích. Okresní soud v Curychu uložil bývalému šéfovi banky a třem zaměstnancům podmíněné pokuty. Rozsudek zatím není pravomocný, uvedly agentury.
Bankéři pomohli violoncellistovi Sergeji Rolduginovi, který je kmotrem Putinovy nejstarší dcery, přesunout v letech 2014 až 2016 miliony franků na švýcarské bankovní účty.
Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.Dopad sankcí: Běžný Rus si ekonomického trestu za útok na Ukrajinu moc nevšiml
Trhy
Muži nemohou být podle švýcarského práva identifikováni. List Financial Times (FT) dříve napsal, že jedním z nich je i Roman Abdulin, bývalý generální ředitel švýcarské pobočky ruské banky Gazprombank. Soud všem uložil podmíněné pokuty v celkové výši stovek tisíců švýcarských franků. Tři z obviněných pocházejí z Ruska, jeden se narodil v Curychu. Všichni se u soudu domáhali zproštění viny. Státní zástupce naopak pro každého z nich požadoval sedm měsíců odnětí svobody podmíněně.
Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden Mezinárodní trestní soud (ICC). Ruský prezident by se měl v srpnu v JAR, která spadá pod jurisdikci ICC, zúčastnit summitu hospodářského uskupení BRICS. S odkazem na jihoafrickou ministryni zahraničí Naledi Pandorovou o tom informovala britská stanice BBC. Podle Pandorové bude třeba o věci po projednání na vládě hovořit i s Ruskem. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv uvedl, že jakýkoliv pokus o Putinovo zatčení by se rovnal vyhlášení války Moskvě.Pokus o zatčení Putina na summitu by se rovnal vyhlášení války, pohrozil Medveděv
Politika
Případ podle agentury Reuters poukazuje na to, jak jsou lidé, jako je Roldugin, využíváni jako nastrčené figurky, aby pomohli skrýt skutečné vlastníky. Švýcarské banky mají povinnost odmítnout nebo ukončit obchodní vztahy, pokud existují pochyby o totožnosti smluvní strany.
Byly to peníze Putina?
Kdo byl skutečným vlastníkem peněz, nebylo předmětem soudního řízení. Obžaloba však poukazovala na to, že Putin, jehož oficiální roční příjem je něco okolo 100 tisíc eur ročně (2,3 milionu korun), ve skutečnosti disponuje velkým majetkem, který spravují jeho blízcí.
Podle obžaloby je vysoce nepravděpodobné, že skutečným majitelem dvou účtů u Gazprombank v Curychu je Roldugin. V případu šlo o částky dosahující přibližně 30 milionů franků (709 milionů korun), uvedl státní zástupce Jan Hoffman. A to i přesto, že hudebník, který figuruje na švýcarském seznamu sankcionovaných Rusů, nemá uvedenou žádnou podnikatelskou činnost. Roldugin podle obžaloby kdysi listu The New York Times řekl, že není podnikatel a sám nevlastní miliony.
Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu o výrazném zvýšení dodávek ropy do Indie. Firma uvedla, že spolupráci dohodl na pracovní cestě do druhé největší země v Asii generální ředitel Rosněfti Igor Sečin, konkrétní objemy ale neupřesnila. Indie bude mít i širší sortiment produktů. Rusko se při vývozu surovin zaměřuje hlavně na Asii, většina evropských zemí spolupráci s ním kvůli válce na Ukrajině odmítá.Indie a Čína nakupují rekordní objemy ruské ropy. Kazí tím snahy Západu o ukončení války
Zprávy z firem
Roldugin patří mezi mnoho členů Putinova „úzkého kruhu”, na něž byly uvaleny sankce západními zeměmi poté, co Rusko loni napadlo sousední Ukrajinu. Putin v minulosti označil Roldugina za přítele, skvělého hudebníka a mecenáše, který poctivě vydělal peníze na menšinovém podílu v jedné ruské společnosti.
Kreml v minulosti odmítl jakékoli náznaky, že Rolduginovy finanční prostředky jsou spojeny s ruským vůdcem, jako „protiruskou Putinofobii”. Tvrdí, že Putinovy finance jsou veřejně známou záležitostí a že šéf Kremlu svůj majetek a plat pravidelně přiznává ruským voličům.
Obhajoba argumentovala tím, že Roldugin loni písemně potvrdil, že jej banka správně identifikovala jako majitele účtu. A bylo podle ní také „pravděpodobné”, že Roldugin zbohatl právě proto, že je Putinovým přítelem.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.