Březnová inflace zakotvila na dvou procentech

Inflace v březnu stagnovala na únorových dvou procentech. Ukazují to čerstvá data z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Domácí ceny, zdá se, jsou pod kontrolou a Česká národní banka může na svých dalších zasedání pokračovat ve snižování sazeb.
Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta. „O to se postaraly zejména dražší pohonné hmoty a dálniční známky,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Za takto nízkou inflaci podle statistiků vděčíme především zlevňujícím potravinám, které jsou meziročně levnější už téměř o šest procent. Odmazávají tak postupně výrazné zdražení z předchozích dvou let.
„Inflační epizoda v Česku skončila. Potraviny v České republice dokonce zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Bez výrazného poklesu cen potravin by celková inflace byla zhruba o 1 procentní bod vyšší,“ upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Polovina aktuální inflace jde podle Dufka na vrub rostoucím nákladům na bydlení. „Je vidět, že nové tržní ceny energií se do ceníků dodavatelských společností propisují jen velmi pomalu. Pozitivní je, že zlevňuje například zemní plyn pro domácnosti, nicméně elektřina je pro spotřebitele stále dražší,“ dodal Dufek.
Inflace se přestěhovala do služeb
To, že inflace podruhé za sebou zakotvila na cíli ČNB, upevňuje argumentaci radních centrální banky pro další svižné snižování úrokových měr. „Vzhledem k přetrvávání inflace ve službách (+ 5,4 procenta) by ale ČNB měla postupovat ve snižování sazeb i nadále opatrně a příliš nepřeceňovat aktuální zlevňování potravin. Proto i na květnovém zasedání nejspíše sníží sazby „jen“ o 50 bodů,“ dodal Dufek. Příští zasedání bankovní rady ČNB se bude konat 2. května.
„V příštích měsících by měla postupně odeznívat deflace v cenách potravin, což by mohlo vést k tomu, že celková inflace začne opět zvolna vzlínat. Měla by se ovšem udržet v tolerančním pásmu inflačního cíle, tedy do 3 procent,“ doplnil David Marek.
Do konce letošního roku klesne podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovnady hlavní úroková sazna na úroveň 3,75 procenta ze současných 5,75 procenta.
Tržby internetových obchodů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta. Podařilo se tak udržet pozitivní trend ze závěru minulého roku. Průměrná cena objednávky se zvýšila o osm procent na 1512 korun. Vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz.
Lidé se opatrně vrací k nakupování. Internetovým obchodům stouply tržby
Money
Český průmysl podvazují vysoké úroky a také slabá německá a čínská poptávka. Stejně tak útoky jemenských povstalců v Rudém moři nebo třeba nadprůměrně teplé počasí, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Český průmysl v únoru zklamal. Kdo za to může? Němci, Číňané i piráti
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.