Británie se staví zády ruským oligarchům. Chystá se zrušit zlatá víza

Británie už nechce za každou cenu lákat do země zahraniční kapitál. Zvažuje, že zruší podnikatelská víza, která uděluje pod podmínkou závazku milionových investic, uvedla BBC.
Britská vláda plánuje zrušit „zlatá” víza, která měla za cíl přitáhnout bohaté zahraniční investory do Británie. S odkazem na anonymní vládní zdroj to uvedl server BBC. Podle listu Financial Times se kabinet opatřením mimo jiné snaží snížit vliv ruských peněz v zemi. Oficiální stanovisko vlády se očekává příští týden.
O podnikatelské vízum se nyní mohou ucházet byznysmeni i s rodinami, kteří v Británii investovali minimálně dva miliony liber (asi 58,4 milionu korun). Čím více v Británii investují, o to rychleji se pak mohou ucházet o trvalý pobyt v zemi. Při investovaných deseti milionech liber (asi 292 milionů korun) je to už po dvou letech.
Královna Alžběta II., která dneškem završuje 70 let na trůnu, je nejen nejdéle vládnoucím britským monarchou historie, ale též nejvýdělečnějším. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka jednou z nejhodnotnějších na světě.
Alžběta II. a královská rodina jsou značky hodnotnější než Shell nebo Marks & Spencer
Money
Prostředek praní špinavých peněz
Od svého vzniku v roce 2008 prošel program několika změnami. Od roku 2015 musejí uchazeči prokazovat původ majetku a dokládat finanční prověrku a od roku 2019 musejí mít britský bankovní účet.
Britská vláda vydala vízum pro investory více než 14 tisíc ruských občanů. Po útoku na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury v roce 2018, ze kterého Londýn viní Moskvu, se ale vztahy obou zemí zhoršily. Před dvěma lety vydala bezpečnostní komise britského parlamentu zprávu, ve které poukazovala na velmi snadnou zneužitelnost zlatých víz pro praní špinavých peněz mimo jiné ruskými oligarchy.
Posledním impulzem k definitivnímu zrušení zlatých víz se podle BBC zdá být současná krize okolo Ukrajiny. Rusko u jejích hranic shromáždilo podle západních odhadů více než 150 tisíc vojáků. Západ se obává možné invaze, což ale Moskva opakovaně odmítá.
Ostrovní království se pustilo do experimentu, který se nemusí vyplatit. K mixu pokračující covidové pandemie, rostoucích cen energií a zrychlující inflaci přilévá tamní vláda olej do ohně v podobě zvýšení daní.
Johnson přilévá do ohně. K inflaci a pádícím cenám energií Britům ještě zvýší daně. Ustojí to?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.