Britové chtějí do 30 let postavit nové jaderné elektrárny. Vláda uvolnila miliony liber a hledá další investory

Britská vláda investuje 120 milionů dolarů na rozvoj jaderné energii, která se podle dokumentu odsouhlaseného minulý měsíc stala jedním z hlavních pilířů energetické nezávislosti země, upozorňuje server agentury Bloomberg.
Fond Future Nuclear Enabling Fund, vytvořený minulý měsíc, má pomoci vládě Borise Johnsona, zprovoznit do osmi let osm nových jaderných reaktorů. Jeho cílem je rovněž získat investice z britského soukromého sektoru. Vláda zatím uvolnila částku 147 milionů dolarů, píše Bloomberg.
„Cílem fondu je realizace nových jaderných elektráren v souladu s britskou vládní politikou o energetické bezpečnosti,“ uvedl britský ministr pro energetiku Kwasi Kwarteng.
Cílem nového plánu vlády Borise Johnsona je to, aby do třiceti let 25 procent energie království pocházelo z jádra. Aktuálně jí jaderné elektrárny vyrobí 16 procent.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena hodlá investovat šest miliard dolarů (136 miliard korun) na záchranu jaderných elektráren, kterým hrozí zavření. Americké vedení zdůvodňuje rozhodnutí potřebou nadále využívat jadernou energii jako bezuhlíkový zdroj energie v zájmu boje proti klimatickým změnám.
Američané zachraňují jaderné elektrárny. Na jejich pomoc vyčlenili rekordní částku
Money
Snahy o oživení jaderné energetiky probíhají ve Velké Británii už od 80. let 20. století. Zatím ale došlo na realizaci jediné, a to elektrárny – Hinkley Point.
Částka, kterou nyní vláda uvolnila, je podle Bloomebergu příliš nízká na to, aby se vize stala realitou. Například jen stavba elektrárny Sizewell C na anglickém pobřeží, která by mohla vytvořit energii až pro šest milionů britských domácností, vyjde na 20 miliard liber. Necelých sedm miliard liber na realizaci přislíbila britská vláda.
Největší překážkou, která brání výstavbě jaderných elektráren, jsou tedy ve Velké Británii jednoznačně finance, cílem fondu je tedy hlavně získat investice ze soukromého sektoru.
Válka na Ukrajině obrátila naruby evropskou energetiku. Ruský plyn se stal rizikový a zároveň nežádoucí. Rizikový, protože může ze dne na den přestat téct, nežádoucí, protože pomáhá Putinovi financovat „speciální operaci“. Evropské země proto zoufale hledají způsob, jak krví potřísněné palivo co nejrychleji nahradit. Postupně při tom padají jaderná, a dokonce i uhelná tabu. Řada zemí už „něco“ dělá, Česko jen zbytečně otálí, píše ve svém komentáři Pavel Fiala, předseda představenstva Těžební unie.
Pavel Fiala: Evropa vrací do hry jádro a uhlí. Česko nesmyslně spoléhá jen na Dukovany
Názory
Státní distributor paliv Čepro je v případě potřeby připraven vybudovat terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Hněvicích na Litoměřicku. LNG by se sem mohl dopravovat z Pobaltí vlakem, do budoucna případně také lodí, pokud se vyřeší splavnost dolního Labe. Uvedl to provozní ředitel a člen představenstva Čepro František Todt.
Čepro chystá stavbu terminálu na LNG. Plyn chce dovážet z Pobaltí po železnici
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.