Britové se bojí zimy. Místo nových iPhonů v panice skupují svetry a deky
Britové se připravují na tuhou zimu. Ve velkém kupují přikrývky a teplé oblečení. A před zábavní elektronikou dávají přednost energeticky úsporným domácím spotřebičům.
Maloobchodní tržby ve Spojeném království v září vzrostly, meziročně o dvě procenta. Nárůst ale nezpůsobily vyšší objemy nákupů, ale vyšší ceny koncových produktů, upozorňuje server CNBC s odkazem na data sdružení British Retail Consortium.
Data za uplynulý měsíc zároveň poukazují na změnu trendu nakupování. Místo počítačů, televizí nebo nábytku, Britové nakupovali přikrývky, teplé oblečení nebo „zelené“ domácí spotřebiče, mimo jiné fritézy.
„Důvěra spotřebitelů i během září klesla, lidé nakupují opatrně, obávají se tuhé zimy a energetické krize. Maloobchodní sektor čeká tuhá zima,“ komentovala výsledky analýzy generální ředitelka British Retail Consortium Helen Dickinsonová.
Britská libra se ocitla ve volném pádu. Objevuje se celá řada aktuálních příčin, proč se to děje. Ale zapomíná se na hlavní důvod - hlasování o brexitu a neschopnost Britů dosáhnout alespoň stejně kvalitních smluv, jaké měli v Evropské unii.Stanislav Šulc: Pšt, za krizi libry může brexit, ale nesmí se to říkat
Názory
Britská vláda v reakci na průdký nárůst cen plynu a elektřiny na začátku září oznámila pomoc spotřebitelům s vysokými účty za energie. Každé britské domácnosti poskytnutne příspěvěk 400 liber (asi 11 tisíc korun). I tak ale účet za energie průměrné britské domácnosti vzroste na téměř dvojnásobek.
Ani ve světle energetické krize ale tamní vláda nepočítá s kampaní za snížení spotřeby energií, na což se chystají jiné evropské vlády. Přerušení dodávek je totiž podle premiérky Liz Trussové velmi nepravděpodobné.
Dickinsonová upozorňuje na to, že Britové se i nadále potýkají s razantním zvyšováním cen potravin. Inflace ve Velké Británii je aktuálně téměř 10 procent. V Británii, stejně jako jinde, roste nájemné i hypoteční sazby, což se silně projevuje na kupní síle spotřebitelů.
„Britové svoje nákupy budou v následujících měsících řídit slevovými akcemi,” uzavřel Paul Martin, analytik pro maloobchod v KPMG.
Máme tu dvě mediální vystoupení vlády na téma drahé energie krátce po sobě. Nejdříve ministerstvo průmyslu oznámilo, že až bude docházet plyn, nechá ho stát průmyslovým podnikům. A vypne ho domácnostem. Že prý lidé, aby mohli chodit do práce, musejí mít kam chodit. Jinými slovy, fabriky nezavřeme, doma budete mít zimu.Dalibor Martínek: Začněme plést svetry. Už i premiér Fiala tuší, že levný tarif bude fiasko
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.