Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britská ekonomika se kvůli covidu propadla nejvíce za tři století

ilustrační foto
ČTK/AP
 ČTK

Britská ekonomika v roce 2020, kdy se potýkala s hlavním náporem pandemie nemoci COVID-19, zaznamenala největší pokles za posledních více než 300 let a také větší pokles než kterákoliv jiná velká ekonomika. Podle aktualizovaných oficiálních údajů statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 11 procent místo doposud uváděných 9,3 procenta. Údaje, které uchovává britská centrální banka, ukazují, že pokles byl nejvyšší od roku 1709.

Před revizí byl pokles nejvyšší od doby těsně po první světové válce. Statistický úřad pravidelně aktualizuje údaje o HDP podle toho, jak má k dispozici další data.

Londýn

Brexit připravil Británii o levné pracovníky z EU. Nejvíc tím trpí tamní bary a restaurace

Počet občanů Evropské unie, kteří se stěhují do Británie, po brexitu prudce klesl. Odchod Británie z EU totiž omezil přístup do země především málo placené pracovní síle, uvádí výzkum, na který se odvolává britský list The Guardian. Dramatický pokles migrace ze států Evropské unie tvrdě zasáhl především britské pohostinství.

Přečíst článek

Již před aktuální revizí byl propad Británie nejvyšší ze skupiny sedmi předních ekonomik světa G7. Nyní je pokles vyšší i než ve Španělsku, kde se HDP snížil o 10,8 procenta. Statistický úřad však varoval před přímým srovnáváním s ostatními zeměmi, protože většina z nich, s výjimkou USA, dosud neuskutečnila tak hlubokou revizi, jako Británie.

Na vině je zdravotnictví a maloobchod

Revizi směrem dolů způsobily nižší příspěvky ze zdravotnictví a maloobchodu, než se dříve předpokládalo. „Zdravotnictví se potýkalo s vyššími náklady, než jsme původně odhadovali, což znamená, že celkový příspěvek k ekonomice byl nižší," uvedl statistik Craig McLaren.Vyšším nákladům čelil také maloobchod, což rovněž způsobilo k revizi příspěvku tohoto odvětví směrem dolů. Produkce továren byla naopak upravena směrem nahoru díky nižším nákladům na suroviny.

Britská královna Alžběta II.

Rána pro hrdou Británii. Saxo Bank ji zařadila mezi rozvíjející se země

Politická nestabilita, narušení obchodu kvůli brexitu, energetická krize a prudce rostoucí inflace dělají z Velké Británie „zemi rozvíjejících se trhů“. V aktuální analýze to uvedla uznávaná Saxo Bank. Výhled britské ekonomiky je totiž tristní - podle Bank of England vstoupí ve čtvrtém čtvrtletí do nejdelší recese od finanční krize v letech 2008 a 2009, což povede k poklesu HDP o 2,1 procenta, a inflace v říjnu vystoupí na 13 procent, uvedl server CNBC.

Přečíst článek

V loňském roce se britská ekonomika prudce odrazila ode dna a v listopadu 2021 se vrátila zpět na úroveň před pandemií. Kvůli rychle rostoucí inflaci však centrální banka očekává, že ekonomika ještě letos sklouzne zpět do recese.

Statistický úřad zveřejní 30. září aktualizované údaje o růstu v roce 2021 a v první polovině roku 2022, napsala agentura Reuters.

Vše o blížících se signálech recese čtěte zde

Brotánie, Tower bridge

Hlad nebo zima. Británii hrozí humanitární krize

Kvůli vysokým cenám energií v Británii hrozí humanitární krize a zhoršení zdravotního stavu místních obyvatel. Tvrdí to představitelé britského státního zdravotnického systému NHS. Podle nich se zvyšující se počet domácností bude muset rozhodnout, zda vytopit své bydliště a omezit další výdaje, nebo naopak na vytápění šetřit. To ale může vést k růstu řady nemocí, se kterým se bude muset britské zdravotnictví vypořádat, napsal server BBC News.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Angela Merkelová a Olaf Scholz

Německá zpravodajská služba tvrdí, že covid unikl z čínské laboratoře. Merkelová i Scholz to měli tajit

Přečíst článek
Doporučujeme