Britská ekonomika se kvůli covidu propadla nejvíce za tři století
Britská ekonomika v roce 2020, kdy se potýkala s hlavním náporem pandemie nemoci COVID-19, zaznamenala největší pokles za posledních více než 300 let a také větší pokles než kterákoliv jiná velká ekonomika. Podle aktualizovaných oficiálních údajů statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 11 procent místo doposud uváděných 9,3 procenta. Údaje, které uchovává britská centrální banka, ukazují, že pokles byl nejvyšší od roku 1709.
Před revizí byl pokles nejvyšší od doby těsně po první světové válce. Statistický úřad pravidelně aktualizuje údaje o HDP podle toho, jak má k dispozici další data.
Počet občanů Evropské unie, kteří se stěhují do Británie, po brexitu prudce klesl. Odchod Británie z EU totiž omezil přístup do země především málo placené pracovní síle, uvádí výzkum, na který se odvolává britský list The Guardian. Dramatický pokles migrace ze států Evropské unie tvrdě zasáhl především britské pohostinství.Brexit připravil Británii o levné pracovníky z EU. Nejvíc tím trpí tamní bary a restaurace
Money
Již před aktuální revizí byl propad Británie nejvyšší ze skupiny sedmi předních ekonomik světa G7. Nyní je pokles vyšší i než ve Španělsku, kde se HDP snížil o 10,8 procenta. Statistický úřad však varoval před přímým srovnáváním s ostatními zeměmi, protože většina z nich, s výjimkou USA, dosud neuskutečnila tak hlubokou revizi, jako Británie.
Na vině je zdravotnictví a maloobchod
Revizi směrem dolů způsobily nižší příspěvky ze zdravotnictví a maloobchodu, než se dříve předpokládalo. „Zdravotnictví se potýkalo s vyššími náklady, než jsme původně odhadovali, což znamená, že celkový příspěvek k ekonomice byl nižší," uvedl statistik Craig McLaren.Vyšším nákladům čelil také maloobchod, což rovněž způsobilo k revizi příspěvku tohoto odvětví směrem dolů. Produkce továren byla naopak upravena směrem nahoru díky nižším nákladům na suroviny.
Politická nestabilita, narušení obchodu kvůli brexitu, energetická krize a prudce rostoucí inflace dělají z Velké Británie „zemi rozvíjejících se trhů“. V aktuální analýze to uvedla uznávaná Saxo Bank. Výhled britské ekonomiky je totiž tristní - podle Bank of England vstoupí ve čtvrtém čtvrtletí do nejdelší recese od finanční krize v letech 2008 a 2009, což povede k poklesu HDP o 2,1 procenta, a inflace v říjnu vystoupí na 13 procent, uvedl server CNBC.Rána pro hrdou Británii. Saxo Bank ji zařadila mezi rozvíjející se země
Money
V loňském roce se britská ekonomika prudce odrazila ode dna a v listopadu 2021 se vrátila zpět na úroveň před pandemií. Kvůli rychle rostoucí inflaci však centrální banka očekává, že ekonomika ještě letos sklouzne zpět do recese.
Statistický úřad zveřejní 30. září aktualizované údaje o růstu v roce 2021 a v první polovině roku 2022, napsala agentura Reuters.
Vše o blížících se signálech recese čtěte zde
Kvůli vysokým cenám energií v Británii hrozí humanitární krize a zhoršení zdravotního stavu místních obyvatel. Tvrdí to představitelé britského státního zdravotnického systému NHS. Podle nich se zvyšující se počet domácností bude muset rozhodnout, zda vytopit své bydliště a omezit další výdaje, nebo naopak na vytápění šetřit. To ale může vést k růstu řady nemocí, se kterým se bude muset britské zdravotnictví vypořádat, napsal server BBC News.Hlad nebo zima. Británii hrozí humanitární krize
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.