Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Britský premiér Starmer: Zdědili jsme díru ve financích, některé daně se zvýší

Britský premiér Keir Starmer
ČTK
 ČTK

Současná britská labouristická vláda zdědila po svých konzervativních předchůdcích díru ve veřejných rozpočtech v objemu 22 miliard liber (652 miliard korun), uvedl britský premiér Keir Starmer.

Reklama

Náprava současného stavu bude podle Starmera bolestivá. Očekává se, že kabinet sníží některé sociální výdaje a zvýší daně. Starmer v projevu ostře kritizoval i jiné aspekty politiky konzervativců, kteří byli u moci předchozích 14 let.

„Situace je horší, než jsme si představovali,“ uvedl Starmer. Podle něj konzervativci 22miliardový propad ve veřejných rozpočtech skryli před kontrolními orgány, a labouristé tedy o pravém stavu věcí nevěděli.

Náprava bude bolestivá

„Věci se zhorší, než se začnou zlepšovat,“ řekl dále premiér. Vláda chystá na říjen nový rozpočet, ve kterém bude usilovat o nápravu veřejných financí. Starmer ho označil za „bolestivý“. „Vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, nemáme jinou volbu,“ dodal premiér, který je u vlády od července. Podle něj větší břímě ponesou ti, kteří „mají širší ramena“.

Už dříve ministryně financí Rachel Reevesová uvedla, že bude pravděpodobně nutné zvýšit některé daně. Snížit by se měly naopak příspěvky na vytápění.

Reklama

Za důsledek 14 let trvající vlády konzervativců Starmer označil i nedávné nepokoje a útoky na zařízení pro žadatele o azyl. Nepokoje podle něj ukázaly „stav země“. „Nezdědili jsme jen ekonomickou černou díru, ale také černou díru ve společnosti,“ uvedl Starmer. Konzervativce také kritizoval za to, že zpřísňovali trestní politiku, aniž by zaručili dostatečné kapacity ve věznicích.

Manchester

Chcete silnou ekonomiku? Nezapomínejte regionální metropole

Silnou ekonomiku tvoří geograficky rovnoměrné rozvrstvení investic, nestačí ekonomickou aktivitu soustředit jen do největšího města. Příkladem je Velká Británie, která sice má velmi úspěšný Londýn, ale pokulhávající regionální metropole. Na statistikách je to znát, zaostává za USA i evropskými rivaly.

Přečíst článek

Británie je nově majákem stability v Evropě, Francie míří k chaosu

Britský historik: Francie míří k chaosu, novým majákem stability je Velká Británie

Překvapivý výsledek nedělních voleb ve Francii vyvolal ve světě úlevu, ale riskantní hra prezidenta Emmanuela Macrona oslabila jeho i Evropu, píše v komentáři pro deník The Guardian britský historik Timothy Garton Ash.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme