Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Brity šokoval účet za korunovaci. „Nehorázná paráda“ se však ekonomice vyplácí

Karel III. v den své korunovace
ČTK
Karel Pučelík

Britští daňoví poplatníci zaplatili za loňskou korunovaci Karla III. miliony. V době, kdy nemalé procento občanů mělo hluboko do kapsy a mnozí spoléhali na potravinové banky. Je to ospravedlnitelné? Může si Británie nákladné královské tradice vůbec ještě dovolit?

Reklama

Korunovace Karla III. vyšla britské daňové poplatníky na 72 milionů liber, tedy přes v přepočtu více než dvě miliardy korun. Za organizaci gigantické akce z loňského května zaplatilo ministerstvo kultury 50 milionů, policejní výdaje a zajištění bezpečnosti pak stálo ministerstvo vnitra 22 milionů liber, jak uvádějí nedávno zveřejněné účty.

Reakce veřejnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnozí Britové poukazovali na kontrast v podobě pompéznosti události v době, kdy řada občanů měla problémy se zajištěním základních potřeb. Krize životních nákladů na Spojené království dolehla obzvláště těžce, o podfinancovaném zdravotnictví ani nemluvě.

Korunovace přitom byla od začátku příprav prezentována jako odlehčená verze tradiční ceremonie. Oproti nástupu na trůn Karlovy matky Alžběty II. v červnu roku 1953 se do starobylého chrámu Westminster Abbey dostala jen čtvrtina lidí, také slavnostní průvod v ulicích Londýna byl o poznání kratší. Konečná částka je však i tak astronomická. Ani mezi evropskými monarchiemi nemá rozsah té ostrovní obdobu.

Připomeňte si korunovaci Karla III. ve fotogalerii:

Reklama

Vyhozené peníze nebo investice?

Náklady korunovace rovněž posloužili jako voda na mlýn odpůrcům monarchie a skupinám prosazujícím změnu zřízení na republiku. „Byla to extravagance, kterou jsme prostě nemuseli mít. Bylo to naprosto zbytečné plýtvání penězi uprostřed krize životních nákladů v zemi, která se potýká s obrovskou dětskou chudobou,“ řekl například šéf mediálně známého hnutí Republic Graham Smith. „Když si děti nemohou dovolit obědy ve škole, utratit více než 70 milionů liber za tuto parádu je nehorázné,“ dodal.

Nemusíte však být rovnou republikán, abyste nad částkou pozvedli obočí. BBC připomíná, že podle agentury YouGov si už před slavností 52 procent Londýňanů myslelo, že by korunovace neměla být financována z veřejných zdrojů.

Karel III. na návštěvě v Austrálii

Karel III. je v Austrálii. Jeho návštěvu provází nadšení i kontroverze

Král Karel III. podnikl dlouho očekávanou cestu do Austrálie. Návštěvu provázely incidenty a protesty proti monarchii, ale na druhé straně i vřelá přijetí. Panovník má navzdory neshodám ohledně politického zřízení v australské společnosti mimořádnou pozici, popularitu mu mohou závidět i všichni politici.

Přečíst článek

Britské úřady se však brání. Korunovaci považují za obrovskou reklamu pro Spojené království. Ministerstvo kultury odhaduje, že akci, která se odehrává „jen jednou za generaci“, sledovaly více než dvě miliardy lidí po celém světě. Korunovace tak prý „nabídla jedinečnou příležitost oslavit a posílit naši národní identitu a představit Spojené království světu“.

Byla tedy královská sláva přítěží nebo národním úspěchem? Pravdu vlastně mají obě strany.

Zrušit? Spíše zefektivnit

Královská rodina je pro Británii obrovským tahákem. Za doby vlády populární královny Alžběty II. se z ní stal i zdroj příjmů, každoročně přináší do ostrovní ekonomiky miliony liber. Stačí se projít ulicemi Londýna, ale i jiného britského města, královská rodina je vedle červených telefonních budek a corgiů (i když i ty zpopularizovala královna) značkou číslo jedna.

Karel III. v den své korunovace

Rok na trůnu: Karel III. je důstojný panovník a dobrý diplomat, ale překvapivě velmi opatrný reformátor

Král Karel III. je trochu někým jiným, než býval aktivistický a pokrokový princ Charles. Nový britský panovník je po roce na trůnu velmi opatrným reformátorem, který spíše navazuje odkaz své matky Alžběty II.

Přečíst článek

Britská společnost Brand Finance, která se věnuje také oceňování, minulý rok odhadovala, že monarchie je pro tamější ekonomiku stále finanční výhodou, a to i v „korunovačním roce“. Přímo ze samotné akce těžil i Londýn, protože za nevšední podívanou vyrazilo mnoho turistů, kteří tam utráceli za naplněné hotely, jídlo i suvenýry. Podle Centre for Economics and Business Research turismus a nakupování o korunovačním víkendu vynesly přes 330 milionů liber.

Kouzlem britské monarchie je právě to, že je vidět. Žádná z evropských královských rodin nemá dlouhodobě takový ohlas. Britský panovník a další „royals“ jsou součástí veřejného života a denně je sledují doma i za hranicemi. Těžko by byl efekt stejný, pokud by se monarchie vzdala se tradic a pozlátka - a třeba korunovaci odbyla bez velké slávy.

Pokud jde o ekonomický rozměr, není úplně racionální monarchii měnit za republiku. Debaty o zefektivňování a zeštíhlování královského provozu jsou však na místě. Panovnický rod získává dost prostředků od daňových poplatníků, přestože vlastní pozemky a výhodně podniká. Královský byznys navíc těží z daňových úlev a dalších výhod, které na 21. století působí mnohdy archaickým dojmem.

Karel Pučelík: Je to etické? Karel III. profituje z majetku nebožtíků bez dědiců

Když někdo zemře bez dědice, nastoupí citlivá otázka, co bude s jeho majetkem. Obvykle ho získá stát, ale třeba v anglickém Manchesteru nebo Liverpoolu s nadsázkou pomůže králi zaplatit výměnu kotle nebo nová okna. Může za to stovky let stará praxe.

Přečíst článek

Od Karla III. se očekávalo, že bude monarchii modernizovat radikálněji, což se ale úplně nepotvrdilo. Obraz reformátorů, kteří se snaží přiblížit běžným lidem a prosazují především udržitelnost, by se však královské rodině velmi hodil. Zdá se totiž, že jím britská veřejnost nedá nic zadarmo.

Další texty Karla Pučelíka

Vláda USA chce rozšířit příspěvky na léky proti obezitě na miliony Američanů

Američané možná dostanou příspěvky na léky proti obezitě

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena navrhla, aby státní zdravotní pojištění pokrývalo lidem s obezitou náklady na drahé léky na hubnutí. Změna by se mohla dotknout více než sedmi milionů seniorů či lidí s nízkými příjmy, odhaduje vláda. Americká média podotýkají, že plán nebude uveden do praxe před koncem Bidenova mandátu.

Přečíst článek

Donald Trump a Elon Musk

Musk je nyní tak bohatý, že by mohl dvanáct let platit Čechům důchody

Jmění Elona Muska se v pátek po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu korun). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.

Přečíst článek

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová: S Trumpem se dá mluvit, ale vždy je to souboj kdo s koho

Ruský prezident Vladimir Putin měl podle bývalé německé kancléřky Angely Merkelové vždy diktátorské rysy, nemyslí si ale, že už od nástupu do prezidentské funkce v roce 2000 plánoval útok na Ukrajinu. Řekla to v rozsáhlém rozhovoru s magazínem Der Spiegel, který poskytla u příležitosti vydání svých memoárů.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Král Karel III. s manželkou Camillou v kočáře přijíždí na ceremonii ve Westminster Abbey.

Zlaté kočáry, těžká roucha a koruny posázené drahokamy. Ale Karel je panovníkem 21. století

Přečíst článek
Britský král Karel III a královna Camilla mávají davům z balkonu Buckinghamského paláce po korunovačním ceremoniálu v Londýně.

Lukáš Kovanda: 20 miliard čistého zisku. Vydařená korunovace Karla III. navíc upevnila reputaci britské monarchie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme