Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brusel chce sjednotit půl století starý celní systém v EU. Země by měly ušetřit desítky miliard

Brusel chce zavést jednotný celní systém. Země včetně Česka by měly ušetřit desítky miliard
profimedia.cz
 ČTK

Evropská komise (EK) chce sjednotit celní systém Evropské unie a omezit administrativu spojenou s rostoucím počtem přeshraničních internetových nákupů. Unijní exekutiva navrhla reformu celních pravidel EU, která počítá s vytvořením společného úřadu a datového systému, jež by měl nahradit celní infrastrukturu v členských státech.

Komise odhaduje, že by to mohlo členským zemím snížit náklady až o dvě miliardy eur (47,3 miliardy korun). Součástí návrhu je také zavedení cel pro nejlevnější zboží, které je dosud od jejich platby osvobozeno. Aby plán komise začal platit v praxi, musí jej nejprve schválit členské země a Evropský parlament.

Půl století starý systém

Celní unie funguje v rámci evropského bloku již od jeho vzniku před více než půlstoletím, podle komise však i s ohledem na elektronické obchodování nastal čas na její proměnu. V současnosti musejí dovozci řešit celní formality s úřady jednotlivých zemí, které často používají různé systémy.

mezinárodní obchod, ilustrační foto

Děravé sankce? Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem prudce roste

Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl. Sílí podezření z obcházení sankcí kvůli válce na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Ačkoli hodnota vývozu zůstává relativně skromná, tempo růstu je ohromující. Například vývoz z Německa do Kyrgyzstánu se od ledna do března meziročně zvýšil o 949 procent na 170 milionů eur (čtyři miliardy korun), vývoz z Německa do Ruska ve stejném období o více než 47 procent klesl. Na vině byly právě přísné obchodní sankce uvalené Evropskou unií a dalšími západními zeměmi.

Přečíst článek

Tato dalekosáhlá reforma sníží podnikům byrokracii a náklady na dodržování předpisů, občanům EU přinese větší transparentnost a jistotu při nakupování online a celním orgánům umožní zavést jednodušší a inovativní postupy," prohlásil dnes eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Součástí návrhu je zavedení cel pro zboží s nižší hodnotou než 150 eur, které je dosud od cel osvobozeno. Podle komise toho často zneužívali podvodníci, kteří až u 65 procent zásilek v této bezcelní kategorii uváděli nižší cenu, aby se vyhnuli placení cel.

Brusel plánuje, že jednotné datové centrum začne pro zásilky z internetových obchodů fungovat od roku 2028. Ostatní dovozci jej budou moci dobrovolně začít využívat v roce 2032. Povinným by se mělo jeho využívání stát v roce 2038.

Plynová turbína

Sankcionované zboží se při cestě do postsovětských republik ztrácí v Rusku

Objem obchodů Evropské unie s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Arménií raketově vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu. Zdá se ovšem, že jde pouze o způsob, jak do Ruska dostat zboží, na které se vztahují sankce Západu. Zboží mířící do těchto postsovětských republik se totiž cestou přes Rusko záhadně „ztrácí“.

Přečíst článek

Rozpad EU by poškodil bez výjimky všechny země včetně Česka

Rozpad EU by způsobil propad ekonomik všech zemí včetně Česka, spočítal německý institut

Rozpad Evropské unie by měl značné hospodářské dopady na členské státy, nejvíce by utrpěly malé ekonomiky, jako je Malta a Lucembursko. Uvádí to studie německého hospodářského institutu Ifo a hospodářskopolitické platformy EconPol Europe. Velké následky by zhroucení bloku mělo i pro Českou republiku a Slovensko. Kompletní osazenstvo unie by poškodil i rozpad jednotného trhu či eurozóny, ale méně.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Evropa má problém. Německo, motor Evropy, ztrácí výkon a paktuje se s Čínou

Přečíst článek
Z “nenáviděného” Bruselu dostalo Česko o desítky miliard více, než odvedlo

Z “nenáviděného” Bruselu dostalo loni Česko o desítky miliard více, než odvedlo

Přečíst článek
Doporučujeme