Brusel je pozadu. Věští Česku mírnější inflaci než tuzemské státní instituce

Evropská komise předpokládá, že v roce 2022 vykáže inflace v ČR průměrné tempo pouze 3,4 procenta. To je výrazně nižší odhad, než jaké nedávno předložily Česká národní banka i ministerstvo financí. Ty předpokládají, že inflace dosáhne úrovně 5,6, resp. 6,1 procenta.
Nejen v tomto ohledu – inflačním – je dnes zveřejněná prognóza Evropské komise optimističtější. Pro letošek totiž Evropská komise stále předpovídá české ekonomice růst, jehož číselné vyjádření začíná číslem tři: předpokládá růst právě tříprocentní. Přitom Česká národní banka prognózuje expanzi čítající pouze 1,9 procenta a ministerstvo financí pak 2,5 procenta. Pro příští rok počítá Evropská komise s růstem 4,4 procenta, zato ČNB jen 3,5 procenta a ministerstvo financí 4,1 procenta.
Přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích spolu s energetickou krizí a rozjetou inflací brzdí post-pandemický restart české ekonomiky. Oživení bude pomalejší, shodli se ekonomové České bankovní asociace (ČBA). V nové makroekonomické prognóze tak snížili odhad růstu tuzemské ekonomiky jak pro letošní, tak příští rok. Letos český hrubý domácí produkt (HDP) poroste jen o 2,6 procenta, příští rok zrychlí na 3,9 procenta. Ještě v srpnové prognóze přitom asociace počítala letos s růstem HDP o 3,4 procenta a příští rok o 4,5 procenta.
ČBA: Česká ekonomika letos poroste jen o 2,6 procenta. Příští rok zrychlí na 3,9 procenta
Money
Za větším optimismem Evropské komise může ovšem dost dobře stát pouze dřívější datum sběru dat. Uvedené tuzemské instituce představily své prognózy v posledním týdnu, takže mohly lépe zhodnotit nejnovější vývoj české ekonomiky, včetně například problémů automobilového sektoru.
>>>>>>Vše o inflaci čtěte zde<<<<<<
Česko v očích Bruselu rychleji ozdravuje veřejné finance
Evropská komise je z povahy svého vlastního fungování české ekonomice přece jenom vzdálenější a data musí z důvodu svého mezinárodního působení sbírat s větším předstihem. Ostatně ještě v říjnu české a mezinárodní instituce typu bank a finančních společností, které ve svém pravidelném šetření oslovuje Česká národní banka, v průměru předpokládaly letošní růst české ekonomiky čítající 3,3 procenta, v příštím roce pak dokonce 4,7 procenta. To svědčí o tom, že k citelnému zhoršení výhledu růstu ekonomiky letos a v příštím roce dochází „napříč trhem“ opravdu až v posledních týdnech.
Ze střednědobého hlediska stojí za zmínku, že Evropská komise ve své nynější prognóze očekává rychlejší konsolidaci českých veřejných financí, než s jakou počítala letos na jaře. V roce 2023 totiž podle ní bude veřejný dluh k HDP činit 46,3 procenta, zatímco ještě na jaře prognózovala 47,1 procenta. Česko by tak podle Bruselu mělo být v roce 2023 sedmou nejméně zadluženou zemí EU. Po Estonsku, Lucembursku, Bulharsku, Švédsku, Dánsku a Litvě.
Všechno se skládá jako puzzle. Z postupně se vynořujících informací se rýsuje jasný, a dost děsivý obrázek české ekonomiky v příštím roce. Hlavně pro chudé. A také pro vládu.
Dalibor Martínek: Rok 2022, boj o přežití a vláda sebevrahů
Názory
Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Polovina tohoto nárůstu jde na vrub rostoucím nákladům na bydlení, za nimiž se pravděpodobně skrývají nejenom vyšší ceny bydlení, ale tentokrát už i energií.
Inflace zrychlila na 5,8 procenta. Táhly ji zejména zvýšené náklady na bydlení
Money
Hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. Aktuální odhad ministerstva financí je tak horší než při poslední prognóze ze srpna, kdy letos mělo HDP stoupnout o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Téměř dvojnásobně pak rezort Aleny Schillerové (ANO) zvýšil odhad inflace pro rok 2022 – v srpnu počítala s 3,5 procenta, nyní by to mělo být 6,1 procenta. „Zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem,“ uvedlo ministerstvo.
A bude hůř, řekl rezort financí. HDP zpomalí, inflace překoná šest procent
Money
ČEZ oznámil, že od příštího roku zdraží elektřinu o zhruba jednu třetinu. A řada dalších firem avizuje, že zvýšené náklady, nejen za energie, ale i ostatní vstupy, promítne od příštího roku do cen svých výrobků či služeb.
Inflace bude nad šest procent, čeká Mojmír Hampl
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.