Brusel přispěje Česku na nezávislost na ruské ropě téměř 20 miliardami

Zástupci členských zemí Evropské unie se předběžně dohodli s Evropským parlamentem na konečné podobě plánu REPowerEU, který má unii pomoci vymanit se ze závislosti na ruských fosilních palivech. Program přináší pro tento účel nové granty v celkové výši 20 miliard eur (skoro 490 miliard korun), které budou státy čerpat skrze dodatky k takzvaným plánům obnovy reagujících na pandemii. Česku by z nich mělo připadnout zhruba 17 miliard korun.
Dohodu na spuštění klíčového programu oznámilo v noci na dnešek české předsednictví v Radě EU, které členské státy při vyjednávání s parlamentem zastupovalo. „Splnili jsme, co jsme slíbili: REPowerEU vstoupí v platnost na začátku příštího roku," uvedl jeden z vyjednavačů EP Siegfried Mureşan.
Reakce EU na ruskou invazi na Ukrajině
Evropská komise s návrhem přišla v květnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Cílem iniciativy je zbavit unii energetické závislosti na Rusku skrze spolupráci s jinými dodavateli, silnější využívání obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti.
Evropská investiční banka (EIB) poskytne české energetické společnosti ČEZ úvěr 790 milionů eur (zhruba 19,2 Firma to uvedla s tím, že podle ní jde o dosud nejvyšší půjčku od EIB pro subjekt z České republiky.
ČEZ dá 20 miliard na rozšíření distribuční sítě. Kvůli klimatickým cílům i energetické bezpečnosti
Zprávy z firem
Jednotlivé členské země budou nyní předkládat plány naplnění těchto cílů v dodatečné kapitole svých plánů obnovy po covidové pandemii. Europoslanci se s Radou EU mimo jiné dohodli, že 30 procent přidělených prostředků mají státy vynaložit na projekty přeshraničního významu. Pětinu požadovaných peněz mohou vlády získat předem, což má podpořit rychlou realizaci plánů.
Členské státy mohou také žádat o půjčky z původního pandemického fondu obnovy. Pokud jde o nových 20 miliard v grantech, ty budou nakonec ze 60 procent hrazeny z Inovačního fondu, v němž jsou příjmy z prodeje emisních povolenek určené na podporu ekologických technologií. Zbylých 40 procent chtějí země získat rychlejším prodejem části povolenek.
Dnešní i budoucí poptávku po energiích není Česká republika schopna uspokojit bez plynu, tvrdí manažerka společnosti GasNet. „Čísla mluví jasně. Zatímco v minulém roce činila spotřeba elektřiny ČR necelých 74 TWh, plynu jsme potřebovali okolo 100 TWh. Takové množství energie nelze jednoduše nahradit. Domácnosti, průmysl, firmy a celá společnost potřebují spolehlivé a stabilní dodávky v průběhu celého roku,“ dodává Kateřina Morrisová.
Plyn neodepisujme. Je potřeba získat ho z bezpečných zdrojů, tvrdí Kateřina Morrisová z GasNet
Leaders
Princip rozdělení dotací mezi jednotlivé členy podle Rady EU zůstal v souladu s jejím stanoviskem z října. Z toho vyplývalo, že Česká republika bude mít nárok na přibližně 16,7 miliardy korun.
Dohodu z nočního jednání musí ještě europoslanci i členské země potvrdit samostatně, aby mohla vstoupit v platnost.
Teploty v severských zemích a ve střední a východní Evropě včetně Česka mají v nadcházejících dnech klesnout blízko nebo pod bod mrazu. Bude to první zkouška pro kontinent, jehož vlády i experti předpokládají, že letošní zima bude významným zátěžovým testem pro křehké systémy evropského trhu s energií v době zbavování se závislosti na ruských zdrojích, uvedl server CNBC.
První energetický test je tady. Ze severu míří do Evropy včetně Česka arktický mráz
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.