Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Brusel si půjčuje na fond obnovy. Letos vydá eurobondy za 80 miliard

Budova Evropské komise v Bruselu
Pixabay
 ČTK

Evropská komise (EK) začíná vydávat společné dluhopisy na pokrytí mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Unijní exekutiva hodlá letos na trzích prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů získat zhruba 80 miliard eur (přes dva biliony korun), další desítky miliard chce získat skrze dluhopisy s kratší splatností.

Reklama

Komise může fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu korun) v cenách roku 2018 začít naplňovat díky tomu, že k minulému týdnu všech 27 členských států schválilo zvýšení svých záruk za společný rozpočet. Proto si může Brusel vypůjčit peníze na bezprecedentní společný dluh za nejvýhodnějších podmínek. První země by mohly začít peníze z fondu čerpat o letních prázdninách.

EK uvedla, že díky letošní půjčce bude ve druhé polovině roku schopna pokrýt všechny granty i úvěry požadované členskými státy, stejně jako další závazky spojené s krizovým fondem. Podle schválených pravidel mohou země v rámci předfinancování projektů z fondu získat až 13 procent svých celkových alokací. Zbytek peněz obdrží v dalších letech, kdy bude komise ve vydávání dluhopisů pokračovat.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn prohlásil, že první část dluhopisů pokryje „nejakutnější potřeby členských zemí a nasměruje je na cestu k udržitelnému zotavení”. Komise doplnila, že situaci opět zhodnotí na podzim.

Kdy země první peníze dostanou, bude záležet i na termínu dodání národních plánů obnovy. Dokumenty, které zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy, zatím Bruselu odevzdalo 22 zemí. Česká republika mezi nimi není. Komise má na posouzení plánů dva měsíce.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Dalibor Martínek: Český realitní trh stojí před kolapsem. Miliardy půjčených korun nedokážou investoři splácet

Dalibor Martínek: Český realitní trh stojí před kolapsem. Miliardy půjčených korun nedokážou investoři splácet

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme