Brusel si půjčuje na fond obnovy. Letos vydá eurobondy za 80 miliard

Evropská komise (EK) začíná vydávat společné dluhopisy na pokrytí mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Unijní exekutiva hodlá letos na trzích prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů získat zhruba 80 miliard eur (přes dva biliony korun), další desítky miliard chce získat skrze dluhopisy s kratší splatností.
Komise může fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu korun) v cenách roku 2018 začít naplňovat díky tomu, že k minulému týdnu všech 27 členských států schválilo zvýšení svých záruk za společný rozpočet. Proto si může Brusel vypůjčit peníze na bezprecedentní společný dluh za nejvýhodnějších podmínek. První země by mohly začít peníze z fondu čerpat o letních prázdninách.
EK uvedla, že díky letošní půjčce bude ve druhé polovině roku schopna pokrýt všechny granty i úvěry požadované členskými státy, stejně jako další závazky spojené s krizovým fondem. Podle schválených pravidel mohou země v rámci předfinancování projektů z fondu získat až 13 procent svých celkových alokací. Zbytek peněz obdrží v dalších letech, kdy bude komise ve vydávání dluhopisů pokračovat.
Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn prohlásil, že první část dluhopisů pokryje „nejakutnější potřeby členských zemí a nasměruje je na cestu k udržitelnému zotavení”. Komise doplnila, že situaci opět zhodnotí na podzim.
Kdy země první peníze dostanou, bude záležet i na termínu dodání národních plánů obnovy. Dokumenty, které zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy, zatím Bruselu odevzdalo 22 zemí. Česká republika mezi nimi není. Komise má na posouzení plánů dva měsíce.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.