Buffettova Berkshire Hathaway vykázala ve čtvrtletí rekordní provozní zisk

Investiční firmě Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta vzrostl ve druhém čtvrtletí provozní zisk o téměř sedm procent na rekordních 10,04 miliardy dolarů (221,3 miliardy korun). Zisk podpořilo hlavně podnikání v oblasti pojišťovnictví.
Zisk z držení akcií pak pomohl konglomerátu k čistému zisku téměř 35,91 miliardy dolarů. Loni společnost naopak vykázala ztrátu 43,62 miliardy dolarů. Buffett však považuje čistý zisk za zavádějící ukazatel výkonnosti protože zahrnuje zisky a ztráty z vlastnictví akcií jako Apple a Bank of America, bez ohledu na to, co Berkshire nakupuje nebo prodává. Provozní zisk nezahrnuje kapitálové zisky nebo ztráty.
Hotovost držená Berkshire narostla na na téměř rekordních 147,377 miliardy dolarů ze 130,616 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí. Firma však zpomalila zpětný odkup akcií, protože akcie konglomerátu stouply na rekordní úroveň. Ve druhém čtvrtletí utratila za odkup akcií 1,4 miliardy dolarů, od počátku letošního roku pak odkoupila vlastní akcie za 5,8 miliardy dolarů. Za celý loňský rok koupila akcie za 7,9 miliardy dolarů.
Agentura Fitch poprvé v historii snižuje rating Spojeným státům. Světovými trhy to může pořádně otřást. Může oslabit koruna a stoupnout úroky na dluhu české vlády, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Snížený rating USA zatřese světovými trhy. Koruna může oslabit
Názory
Skupina Berkshire Hathaway ovládá desítky dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola či v technologické společnosti Apple.
Dvaadevadesátiletý Buffett je pravděpodobně nejslavnějším žijícím americkým investorem a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Časopis Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 117,5 miliardy dolarů, což z něj dělá šestého nejbohatšího člověka na světě.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.