Burza v Hongkongu zažila nejhorší květen za deset let. Akcie upsala jediná firma

Vysoká volatilita akciových trhů i zvyšování sazeb ze stran centrálních bank stojí za tristní statistikou věhlasné burzy v Hongkongu. V květnu na ní upsala své akcie jediná firma, což pro burzu znamená co se týče výše výnosů z úpisů pro firmy nejhorší květen od roku 2012, napsala agentura Bloomberg.
Čínská společnost Jün-kchang Group, která nabízí diagnostické služby včetně testů na COVID-19, byla jedinou firmou, která v průběhu května uskutečnila svou primární veřejnou nabídku (IPO) v asijském finančním centru. Obchod jí před dvěma týdny vynesl 139 milionů dolarů (asi 3,2 miliardy korun). Částka za celý květen pro srovnání znamená méně než deset procent květnových výnosů získaných společnostmi na burze v pevninské Číně a asi tři procenta z celkového počtu v Indii, uvedl Bloomberg.
Hongkong ve velkém opouští jeho obyvatelé. Vadí jim omezení spojená s covidem a potlačování demokracie, píše server CNBC.
Hongkong čelí exodu. Prchají odtamtud jednotlivci i korporáty, nejčastěji na Singapur
Politika
Na trhu IPO se celosvětově projevily negativní faktory: od vysoké volatility akcií poznamenaných ruskou invazí na Ukrajinu, přes rostoucí inflaci a „jestřábí“ politiku centrálních bank. Prudké cenové výkyvy se ale postupně zmírňují a honkongská burza tak vyšší míru aktivit. K dalším IPO tak patří SPAC společnost Vision Deal HK Acquisition, její veřejná nabídka trvá do čtvrtka a vynést by jí měla až 128 milionů dolarů.
Květnové úpisy IPO na burze v Hongkongu v letech 2012 až 2022:

K dalším firmám, které svou pozornost zaměřily na burzu v Hongkongu, patří čínský poskytovatel cloudových řešení TI Cloud. Ten by mohl prodejem akcií získat asi 100 milionů dolarů, a čínská společnost zabývající se inteligentními energetickými řešeními Growatt, jež si brousí zuby až na 500 milionů dolarů v nabídce, ke které by mohlo dojít ještě letos.
Největší čínská alternativní taxislužba Didi sice plánuje stažení z newyorské akciové burzy a uvedení na té v Hongkongu, pozornosti americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ale neušla. Regulátor začal prošetřovat loňské IPO, které společnosti vyneslo přes čtyři miliardy dolarů (asi 88 miliard korun), uvedl server CNBC.
Miliardový vstup čínského giganta Didi na newyorskou burzu vyšetřují americké úřady
Zprávy z firem
Burzu ovšem provázejí i opačné, negativní zprávy. Své IPO se podle zdrojů agentury Bloomberg rozhodla odložit asijská pojišťovna FWD Group Holdings podporovaná miliardářem Richardem Li. Důvodem je právě aktuální volatilita trhu. FWD sice tento měsíc získala souhlas pro svou IPO v Hongkongu, ale nerozhodla se, kdy zahájí prodej akcií. Pojišťovna se snaží získat asi jednu miliardu dolarů, řekli Bloombergu lidé obeznámení se záležitostí.
Svou pozornost na hongkongskou burzu upřela loni na konci roku také největší čínská alternativní taxislužba Didi, která se kvůli tlaku čínských úřadů rozhodla stáhnout z newyorské akciové burzy NYSE a uvést je právě v Hongkongu. Zatím se tak ale ani jedno nestalo.
Elon Musk si zajistil přibližně 7,1 miliardy dolarů (asi 159 miliard korun), aby pomohl financovat převzetí společnosti Twitter v hodnotě 44 miliard dolarů (asi bilion korun). Přispěl mu mimo jiné miliardář a šéf společnosti Oracle Larry Ellison, saúdský princ Al-Valíd bin Talál nebo Sequoia Capital, uvedla agentura Bloomberg.
Musk sehnal sedm miliard na Twitter. Přispěl šéf Oraclu, Binance i saúdský princ
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.