Burzovní cena nafty klesla, čerpačky v Česku na to nereagovaly. Od zítřka si na jejich marže posvítí ministerstvo
Nafta v ČR i včera zdražovala, navzdory poklesu ceny na burze v Rotterdamu.
Růst cen pohonných hmot v ČR vrcholí. Benzín Natural 95 včera podruhé od zahájení ruské invaze na Ukrajinu zlevnil. Oproti sobotě o čtyři haléřů na litr. Takže se včera prodával průměrně za 47,08 koruny za litr, jak vyplývá z pondělních údajů společnosti CCS. Nafta ovšem i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti sobotě jen o čtyři haléře na litr, na 49,57 koruny za litr, což je historicky rekordní cena. Nafta však včera zdražila nejméně od zahájení invaze.
Nafta však zdražuje navzdory citelnému poklesu ceny se komoditní burze v Rotterdamu. Ministerstvo financí ČR přitom bude od zítřka porovnávat ceny tuzemských čerpacích stanic právě s cenami na burze v Rotterdamu, aby tak předešlo stanovování nepřiměřeně vysokých marží.
Jak dopadají ruské sankce na Česko? Tvrdě. Drahý benzín, plyn, palivo i potraviny. Jak závažné to je, rozebral analytik Lukáš Kovanda. Trpí i Česko. Ruské sankce se vracejí jako bumerang
Názory
Na burze v Rotterdamu zlevnila velkoobchodní nafta z úterní ceny 1436 dolarů za tunu na páteční úroveň 1041 dolarů (viz graf). Toto poměrně dramatické zlevnění tak ani víkendový vývoj cen nafty v ČR vlastně ani v nejmenším nereflektoval.
Lze i proto předpokládat, že v nadcházejících týdnu bude klesat jak cena benzínu, tak právě i nafty. Pokud ovšem nenastane závažné vyhrocení války na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, kde včera došlo k odpálení raket z Íránu, jež dopadly nedaleko amerického konzulátu v severním Iráku. Případné stupňování napětí na Blízkém východě, které útok může předznamenávat, by jen přililo oleje do ohně geopolitických rizik a nevyzpytatelnosti. Což by zřejmě opět zvedlo jak ceny ropy na světových trzích, tak v návazně také velkoobchodní cenu paliv na burze v Rotterdamu. Její cenotvorba je klíčová pro ceny pohonných hmot v ČR.
Hlavní scénář ovšem předpokládá v tomto týdnu propad cen benzínu ke 46 korunám za litr, nafta by měla zlevnit ke 47 korunám za litr.
I přes historicky rekordní ceny těchto dní jsou pohonné hmoty v ČR stále mnohem dostupnější než při posledním velkém cenovém vzestupu, jenž kulminoval v polovině září 2012. Tehdy se litr benzínu prodával průměrně i za více než 38,50 koruny, zatímco litr nafty až za 37,20 koruny. Mediánová mzda však tehdy byla výrazně nižší. Ve druhém a třetím čtvrtletí 2012 činila průměrně 20 673 korun měsíčně. To znamená, že mediánově vydělávající člověk se dvěma dětmi měl v čistém 18 533 korun měsíčně. Za to si v září 2012 pořídil zhruba 481 litrů benzínu a 498 litrů nafty.
Ceny pohonných hmot letí raketově vzhůru v celé Evropě. A vedle všeobecné snahy pomoci Ukrajincům zasažených válkou se lidé začínají bát, za kolik budou tankovat. Vlády mají docela dost možností, jak cenu benzinu a nafty srazit. Ale z nějakého důvodu vymýšlejí složité mechanismy, které k cíli nevedou vůbec, nebo jen minimálně. Ale proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, že? Stanislav Šulc: Jako Pat a Mat aneb Jak Maďaři a Češi snižovali ceny benzinu
Názory
Ve druhém a třetím čtvrtletí 2021 činila mediánová mzda naproti tomu průměrně 32 694 korun. Takže člověk se dvěma dětmi měl v čistém 29 888 korun měsíčně. Za to lze při současných historicky rekordních cenách stále pořídit přibližně 694 litrů benzínu a 660 litrů nafty.
Běžně vydělávající člověk de dvěma dětmi si tak dnes může za měsíční čistou mzdu pořídit o 213 litrů benzínu více než v září 2012. Nafty pořídí o 162 litrů více než tehdy.
Dlouho se čekalo, jak se vláda postaví k rapidně zdražujícím palivům. Zdálo se, že existuje určitá naděje, že si erár pro blaho národa nechá ujít pár desítek miliard třeba ze spotřební daně. Nestalo se.Dalibor Martínek: Drahá nafta a benzín? Zaplatí to střední třída, vláda si myje ruce
Názory
Konstrukt superhrubé mzdy zavedený panem Kalouskem nebyl pro budoucí důchodce výhodný. Proto ho nakonec i ODS chtěla zrušit. Dopis čtenáře: Babiš vrátil důchody ke slušnosti a spravedlnosti
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.