Byty v Bratislavě jsou o třetinu levnější než v Praze

Mladý Vít Soural, syn miliardáře a developera Marcela, vstoupil letos na podzim na Slovensko se svým start-upem Flat Zone, který srovnává a analyzuje ceny bydlení. Nyní ze slovenského trhu přináší první data.
Cena prodaných nových bytů v Bratislavě se pohybuje v průměru na 3650 eurech, což je v přepočtu necelých 95 tisíc korun. Ceny nových bytů jsou tam asi o třetinu nižší než v Praze, jsou přibližně stejně drahé jako v Brně. A rozdíl v cenách, za které jsou byty nabízené, a za které se ve skutečnosti prodají, činí osm až deset procent. Což je na českém a slovenském trhu obdobné.
Projekt Flat Zone je schopen získávat z trhu velmi přesná data. „Data sbíráme na principu scrapingu, tedy automatický sběr veřejně dostupných informací na internetových stránkách. Tímto způsobem jsme schopni každý den sbírat tisíce nových řádků ze stovek zdrojů. V naší databázi klienti najdou data o novostavbách, secondhandech a individuálních nebo institucionálních pronájmech,“ tvrdí Vít Soural.
Vít Soural, syn miliardáře a majitele developerské společnosti Trigema Marcela Sourala, chystá vstup na slovenský trh se svým start-upem Flat Zone, který se věnuje datové analytice. Cenové mapy bytů, které tvoří, patří k nejpřesnějším z těch, jež jsou v Česku k dispozici. Ve výhledu je také Polsko. Marcel Soural se letos poprvé ocitl v žebříčku časopisu Forbes mezi sto nejbohatšími obyvateli Česka, jeho majetek Forbes odhaduje na 2,6 miliardy korun.
Syn miliardáře Sourala expanduje na Slovensko se srovnávačem cen bytů
Zprávy z firem
Tímto způsobem tak firma zjistila, že třeba v listopadu letošního roku se v Bratislavě prodalo 229 bytů. Z toho bylo 52 procent dvoupokojových s průměrnou prodejní cenou 3627 eur. Téměř třicet procent bytů mělo tři pokoje, necelých deset procent byly jednopokojové byty s průměrnou cenou 4402 eur. Pro znalce Bratislavy, největší nabídka se nachází ve čtvrti Ružinov.
Hypoteční trh má na Slovensku objem 36 miliard eur, což je v aktuálním přepočtu necelých 940 miliard korun. Český trh je o polovinu větší.
Trh nájemního bydlení je podle údajů Flat Zone v Bratislavě asi poloviční oproti Praze, činí 4200 bytů. Cena nájmu za metr čtvereční je v průměru 11,1 eura, tedy téměř 290 korun. Nájmy jsou tak o patnáct procent nižší než v Praze.
Na celém Slovensku je v současnosti v nabídce jedenáct set bytů s průměrnou cenou 2600 euro za metr, což je necelých sedmdesát tisíc korun. V Česku je průměrná cena kolem osmdesáti tisíc korun za metr, nabídka asi čtyřikrát větší.
Marcel Soural se letos poprvé dostal do žebříčku sta nejbohatších Čechů, který sestavuje časopis Forbes. Ten majetek jednoho z největších českých developerů odhadl na 2,6 miliardy korun. V klubu nejbohatších Čechů tak obsadil 97. místo. Po pádu Bohemia Energy Jiřího Písaříka je o příčku výše. První velký rozhovor po oznámení výsledků poskytl Soural pro newstream.cz.
Lidé zapomněli, že peníze se vydělávají prací, říká miliardář Soural
Leaders
Nabídkové ceny nových bytů v Praze se na konci letošního třetího čtvrtletí vyšplhaly v průměru na 137 518 korun za metr čtvereční, meziročně se jedná o nárůst o více než pětinu. Prodejní ceny bytů v metropoli se zvýšily téměř o 15 procent a ve všech obvodech přesáhly cenu 115 tisíc korun za metr. Ukazují to data ze společné analýzy tří velkých developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Reality.
Nabídky nových bytů v Praze atakují hranici 140 tisíc za metr čtvereční
Money
Kam vložit peníze, aby neztrácely hodnotu, když se inflace blíží šesti procentům? A podle ekonomů půjde až k sedmi procentům, možná i výše. Tuto otázku řeší řada lidí, kteří mají úspory. Realitní fondy to dokážou. Ale pozor, ne všechny. Vždy je třeba vybírat.
Jak vyzrát na inflaci? Realitní fondy to umějí. Ale ne všechny
Money
>>>>>>Zajímáte se o investice do realit? Čtěte zde<<<<<<
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.