Bývalý viceguvernér ČNB Nidetzký míří do čela Národní rozvojové banky

Bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký by se měl stát novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Národní rozvojové banky (NRB). Nahradil by Jiřího Jiráska, který je ve funkci od ledna 2016. Na webu to napsaly Hospodářské noviny (HN), kterým tuto informaci potvrdilo ministerstvo financí.
Ministerstvo financí vyhlásilo v listopadu na pozici šéfa Národní rozvojové banky výběrové řízení, a to společně s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem pro místní rozvoj. Nidetzkého výběr ještě musí schválit Evropský orgán pro bankovnictví a Česká národní banka (ČNB), což by mělo podle mluvčí ministerstva financí Michaely Lagronové trvat asi měsíc. Poté se uskuteční setkání dozorčí rady NRB, která má zvolit nového šéfa.
Nidetzký působil v centrální bance od května 2016 jako člen bankovní rady, o dva roky později se stal viceguvernérem ČNB. Oba posty zastával až do června 2022, kdy mu prezident Miloš Zeman neprodloužil mandát. Tehdy v ČNB skončil společně s tehdejšími kolegy z nejužšího vedení - guvernérem Jiřím Rusnokem a dalším radním Vojtěchem Bendou, připomněly HN.
Češi mají moc peněz a pořád utrácejí. Proto jim zvyšováním sazeb chceme naznačit, že je v současnosti lepší šetřit, říká viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Ten byl ještě nedávno označován za možného budoucího guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi, který v polovině roku v této funkci končí. Situace se však změnila, prezident Miloš Zeman jmenoval budoucím guvernérem Aleše Michla. „Až při setkání s prezidentem jsem pochopil, že mu vadí zvyšování sazeb,“ říká Nidetzký.
Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký: Od Aleše Michla jsem nikdy neslyšel, jak mají být sazby vysoké
Leaders
V minulosti Nidetzký pracoval na vysokých postech v české a slovenské ING, ve Stavební spořitelně České spořitelny, ČSOB Pojišťovně nebo NN Penzijní společnosti.
Národní rozvojová banka byla založena v roce 1992 jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, pod novým jménem funguje od září 2021. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená ministerstvy průmyslu, financí a pro místní rozvoj. Banka nabízí podnikatelům úvěry s nulovou či zvýhodněnou úrokovou sazbou. Poskytnutím záruk jim také usnadňuje možnost získat komerční úvěr. Za zvýhodněných podmínek nabízí rovněž poradenství ve věci úspory energií a pro sociální podniky.
Podle informací HN by měl na nové pozici začít pracovat i další bývalý člen bankovní rady ČNB Marek Mora, a to v jedné z funkcí na ministerstvu financí.
Chybějící nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky může guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) to uvedli bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok a bývalá předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. Server Echo24 v sobotu napsal, že Michl na nejvyšší prověrku čeká od loňského května, standardní lhůta pro vydání prověrky na stupeň přísně tajné uplynula tento týden.
Rusnok se pustil do svého nástupce: Chybějící nejvyšší prověrka může bránit Michlovi řádně vykonávat funkci
Politika
Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se dnes stávají bývalý ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka (na snímku zcela vpravo) a dosavadní vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček (druhý zprava). V sedmičlenné radě nahradili viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým skončil šestiletý mandát. Na pozici viceguvernéra uvolněnou Morou se ode dneška posouvá člen rady Jan Frait (druhý zleva).
Rada ČNB má dva nové členy. Jediným „jestřábem“ je nyní Holub
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.