Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Část Hondurasu přijala bitcoin jako legální platidlo. Chystá i kryptoměnové dluhopisy

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Obchodní zóna Honduras Prospera vznikla před dvěma lety, aby přilákala investory. Nyní umožní platby v bitcoinech a dalších kryptoměnách.

Zvláštní ekonomická zóna ve středoamerickém Hondurasu přijala bitcoin a další kryptoměny jako zákonné platidlo. Uvedli to její představitelé.

Speciální zóna s názvem „Honduras Prospera“ byla založena v roce 2020, aby pomohla podpořit investice. Má správní, fiskální a rozpočtovou autonomii.

„Flexibilní regulační rámec společnosti Prospera umožňuje kryptoinovaci a používání bitcoinů obyvateli, podniky a úřady,“ uvedl Honduras Prospera v prohlášení.

Ekonomická zóna také umožní obcím, místním samosprávám a mezinárodním firmám vydávat bitcoinové dluhopisy z jurisdikce oblasti.

Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Kreml s prodejem plynu a ropy za bitcoiny blufuje

Rusko by si prodejem plynu a ropy za bitcoiny nepomohlo, vždyť bitcoin za poslední dobu propadl podobně jako rubl. Moskva zmiňováním bitcoinu buď blufuje, nebo je zoufalá.

Přečíst článek

Salvador jako vzor

Honduras Prospera pokrývá části malebného ostrova Roatán a také město La Ceiba na honduraském pobřeží Karibského moře.

Salvador, který s Hondurasem sousedí, přijal bitcoin jako zákonné platidlo jako první země na světě loni v září. Zavádění možnosti platit bitcoiny tam ale nebylo bez problémů. Naráželo na veřejnou skepsi i na nevoli Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Honduraská centrální banka uvedla, že za transakce s kryptoměnami nemůže ručit. „Jakákoli transakce provedená s tímto typem virtuálního aktiva spadá do odpovědnosti a rizika osoby, která ji provádí,“ uvedla banka v prohlášení, které agentuře Reuters zaslala.

Za dogecoiny prý bude možné kupovat doplňky k Tesle, prohlásil její šéf Elon Musk.

Krypto v době války: Na Ukrajině kupují zbraně, v Rusku obcházejí sankce

Virtuální měny během válečného konfliktu na Ukrajině sehrávají důležitou roli. Klíčová je rychlost transakcí a flexibilita.

Přečíst článek

Jan Palaščák

Jan Palaščák: Nikdo pro Putina neudělal tolik, jako spekulanti na trhu s energiemi

V energetice se pohybuje již 15 let. Je dlouhodobým odpůrcem spekulací na trzích s energiemi. V současnosti se Jan Palaščák věnuje budování skupiny Amper, v níž mimo jiné vyvíjí fintechové energetické start-upy CO2IN či Amper Meteo. V roli poradce je členem klimatické komise hlavního města Prahy, které se nyní potýká s problémy při nákupu energií. „Už je to téměř rok, co začaly dramaticky růst ceny plynu. Kdo neměl nakoupeno 90 až 100 procent budoucí spotřeby dopředu, má dneska velký problém,“ upozorňuje Palaščák.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Bitcoin se stane součástí amerických rezerv

Trump nechal zřídit rezervy z bitcoinu a spol. Zatím je budou tvořit jen zabavené kryptoměny

Přečíst článek
Doporučujeme