Čekat na levnější hypotéku nedává smysl, říká ekonom Petr Sklenář
Snížení sazeb ČNB o půl procentního bodu je adekvátní ekonomické situaci, říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Hypoteční banky podle něj s poklesem již kalkulovaly a zahrnuly ho do aktuálních nabídek. Čekat na levnější hypotéku tedy podle Sklenáře nemá smysl. Na jakou úroveň úrokové sazby letos poklesnou?
Česká národní banka snížila úrokové sazby o půl procentního bodu, na úroveň 5,75 procenta. Je to dostatečné snížení sazeb?
Je to adekvátní krok. Vzhledem k ekonomickému vývoji. Na jednu stranu je tady výrazné snížení inflace na začátku roku, ale vedle toho tady zůstává řada výrazných proinflačních rizik. Jedním z nich je stále zvýšený růst cen služeb. Za druhé je to oslabení koruny v posledních týdnech. Zpomalení inflace táhnou hlavně ceny potravin, a tento efekt se postupně vyčerpá. Je velmi pravděpodobné, že se v druhé polovině roku inflace opět zvýší směrem k úrovni kolem tří procent. Ve světle těchto očekávání mi připadá adekvátní, že bankovní rada je opatrná ve snižování úrokových sazeb.
Trh možná očekával rychlejší snižování sazeb…
Podle průzkumu agentury Bloomberg ne. Je to otázka strategie. Tato bankovní rada se přiklání k tomu, že dělá pozvolné kroky, než aby dělala razantní kroky na tu, nebo onu stranu. Strategie zní, raději snižovat sazby o něco déle, postupně, než udělat chybu nadměrným pohybem sazeb tím či oním směrem.
Na jaké úrovni očekáváte sazby ČNB na konci letošního roku?
Kolem čtyř procent.
Česká národní banka snížila hlavní sazbu na 5,75 procenta. Pokles o půl procentního bodu byl očekávaný. Inflační tlaky v ekonomice slábnou. V únoru se inflace vrátila na dvouprocentní cíl ČNB. V neprospěch argumentu výraznějšího poklesu sazeb hovoří slábnoucí koruna i rychlejší růst cen služeb. Tato proinflační rizika museli centrální bankéři ve svém dnešním rozhodnutí zohlednit. ČNB snížila hlavní sazbu na 5,75 procenta. Koruna zpevnila
Money
Hypotéka za dvě procenta se už nevrátí
Realitní trh se upíná k rychlému snižování sazeb, aby se opět rozběhnul trh s hypotékami a tím ožil zájem o byty. Je pro tento trh snížení sazeb o půl procentního bodu dostatečným impulsem?
Restrikce z pohledu úrokových sazeb tady byla výrazná, ale ne dramatická. Ceny nemovitostí mírně poklesly, přechodně se snížila aktivita. Ale že by došlo k nějaké hluboké korekci na nemovitostním trhu, čehož se někdo obával, to nenastalo. Co vidíme je postupné oživování hypotečního trhu. Na cenách nemovitostí bylo už na konci roku vidět drobné oživení. Narostla aktivita, začaly růst ceny starších bytů. U novostaveb je ještě jakýsi smíšený vývoj. Ale není tam vidět dramatický pohyb ani jedním směrem. Je jasné, že úrokové sazby u hypoték půjdou někam pod pět procent, to už se děje. Na druhou stranu nic nenasvědčuje tomu, že bychom tady měli mít zpátky hypoteční sazby začínající dvojkou.
Když bych přemýšlel jako potenciální zájemce o hypotéku, jestli si ji v současnosti vzít, nebo ještě vyčkávat na další pokles sazeb, co byste mi doporučil?
Trh si snížení sazeb ČNB již do svých cen započítal. Když dnes ČNB snížila sazby na 5,75, tak dlouhodobé úrokové sazby jsou někde kolem 3,5 až 4 procenta. To znamená, že trh očekává, že toto je úroveň, kam se ČNB postupně dostane. Aktuální snižování úrokových sazeb nehraje pro úroky na hypotékách tak značnou roli. Z hlediska sazeb hraje roli pouze to, až snižování sazeb „probublá“ bankovním sektorem. To není jen o aktuálních krocích ČNB, ale spíše o tom, jak rychle banky zareagují na změny, ke kterým nyní dochází. Jediná věc, která by stála za spekulaci je, že by ČNB šla se sazbami výrazně níž, než je nyní očekávání trhu. To znamená, že by šla se sazbami třeba na 2,5 procenta.
Myslíte, že se to stane?
Nemyslím. Ale říkám, že je to jediný případ, kdy má smysl čekat na další kroky ČNB. Trh očekává, že neutrální sazba bude někde kolem 3,5 procenta. A tím nastavuje i dlouhodobé úrokové sazby. Pokud bych měl křišťálovou kouli, která by mi ukazovala, že během následujícího roku půjde ČNB se sazbami výrazně níže, tak má smysl spekulovat. Ale jinak je to jenom otázka, kdy se sazbám ČNB přizpůsobí bankovní sektor. Některé banky už rychleji snižují úrokové sazby, některé to dělají postupněji.
Čeká se, že i Evropská centrální banka začne brzo snižovat úrokové sazby. Zatím vyčkává. Jak se na tento okamžik připravit?
Evropa vyčkává. Ale vzhledem k tomu, že i tam inflace velmi rychle zpomaluje a ekonomika balancuje na hraně stagnace, tak je otázka snižování sazeb jen otázkou času. Zdá se, že nejpravděpodobnějším termínem je červnové zasedání ECB. Je očekávání, že ECB začne snižovat úrokové sazby, a bude je snižovat i ve druhém pololetí letošního roku. Toto očekávání je již zahrnuto v tržních cenách. A je to jeden z aspektů, který by mohl pomoci evropskému nemovitostnímu trhu k oživení. Ale nečekejme, že by v eurozóně klesaly sazby někam na nulu. Sazby tam směřují někam na dvě a půl procenta.
Víte, proč jsou hypoteční bankéři po celou dobu realitní krize v posledních dvou letech v klidu? Proč nezmatkují, že trh s byty zamrznul? A proč si mohou dovolit jako jacísi Buddhové s jemným úsměvem glosovat hemžení kolem sebe, když se půjčky na bydlení staly nedostupné?Sazby hypoték klesají k pěti procentům. Psychologická hranice brzy padne. Čekat, nebo už jít do banky?
Názory
Na vlastnické bydlení není žádný nárok, myslí si hypoteční makléř Tomáš Rusňák. „Stejně tak každý nebude jezdit v Porsche nebo ve Ferrari,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz. Neexistuje nic jako právo bydlet ve vlastním, dodává Rusňák s tím, že s hypotečním makléřem mají lidé větší šanci dostat se ke své vysněné nemovitosti.Hypoteční makléř: Neexistuje nic jako právo bydlet ve vlastním
Money
V České republice je nyní aktivních 350 investičních fondů kvalifikovaných investorů (FKI). Pavel Doležal jich za 20 let aktivní kariéry založil přes 160. Před třemi lety prodal investiční společnosti Avant. Do čeho investovat ale klientům radí dál. Proč jsou nemovitosti pořád dobrou investicí? A jakým směrem se vydají ceny bytů, skladů a hal, prozrazuje Doležal v rozhovoru pro Newstream. Pavel Doležal: Kdo chce zbohatnout, ať podniká. Investování na zbohatnutí není
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.