Chleba a rohlíky zdraží, cena pšenice je na rekordu

Cena základních pekařských výrobků jako je chleba a rohlíky v Česku kvůli ruské invazi na Ukrajinu, rekordním cenám pšenice na komoditních burzách i několikaměsíčním potížím s cenami energií vzroste. Očekává to jak Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů, tak někteří analytici. Cena potravinářské pšenice na burze v Paříži, která je určující pro ceny pšenice a mouky v Česku, v pondělí stoupla na nový historický rekord, v přepočtu až 11 580 korun za tunu.
Cena pšenice se dnes ocitla na 14letém maximu. Průměrná cena za období od začátku roku 1999 až dodnes přitom odpovídá zhruba 4603 korun (viz graf). „Svaz pekařů a cukrářů v České republice poukazuje na skutečnost, že také v letošním roce je nutné očekávat zdražení pečiva. Příčinou je další nárůst cen vstupních surovin a energií i obavy o pracovní síly z Ukrajiny,“ uvedl výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý. „K výpadku v dodávkách pečiva by ale dojít nemělo,“ dodal.
Vývoj ceny pšenice na pařížské burze:

pramen: Bloomberg
Zástupci svazu se již kvůli situaci setkali i s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). „Byli jsme ujištěni, že pekárenství a produkce potravin obecně spadá do kritické infrastruktury, proto se aktuálně nemusí obávat drastického omezování dodávek plynu,“ podotkl Hlavatý.
„V produkci pšenice je ČR víceméně soběstačná. Očekáváme ovšem, že pokud dojde ke snížení celosvětové produkce obilí, jeho cena vzroste,“ poznamenal Hlavatý. „Je těžké predikovat, jak se bude situace dále vyvíjet. Pevně věříme, že se brzy alespoň částečně uklidní, budou zachovány dodavatelské řetězce i produkce, a nedojde tak k razantnímu zdražování,“ dodal.
„Otázkou není, zda se svět zažije potravinou krizi, ale to, jak velká bude,“ popisuje pro BBC ředitel jedné z největších světových společností na výrobu hnojiv dopady ruské invaze na Ukrajinu.
Rusové chtějí omezit vývoz hnojiv. Evropu zasáhne potravinová krize
Money
Ukrajinská vláda kvůli obavám z nedostatku potravin zavedla v pondělí kvóty na export některých komodit. Vývoz pšenice bude možný jen s povolením tamního ministerstva hospodářství. Rusko a Ukrajina jsou jedněmi z nejdůležitějších světových obilnic. Ruská invaze přitom zablokovala jihoukrajinské přístavy. „Ukrajina a Rusko dohromady zajišťují dodávky celé čtvrtiny pšenice, která se celosvětově konzumuje,“ upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.
„O desítky procent tak letos v Česku zdraží pečivo nebo olejniny. Růst cen potravin letos v Česku citelně přispěje k pádivé inflaci, jež bude nejvýraznější od 90. let – činit může celoročně průměrně až 15 procent,“ míní.
Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů za troyskou unci, k absolutnímu rekordu kovu chybí již jen pouhé desítky dolarů. Ropa se v noci obchodovala až za 140 dolarů za barel. Nejdráž se přitom barel prodával v roce 2008, kdy stál 147 dolarů.
Cena zlata a ropy míří k historickým rekordům. Není nic, co by růst mohlo zastavit, tvrdí australská centrální banka
Money
Pokračující boje na Ukrajině navíc ohrožují letošní tamní výsadbu a obdělávání polí. „To ohrožuje úrodu i v příštím roce, kdy budou světové zásoby základních potravin typu pšenice vyčerpanější než dnes. Dramatické zdražování potravin ve světě tak letoškem zřejmě nekončí,“ míní.
Ceny potravin ve světě přitom rostou již několik měsíců v řadě. V únoru se vyšplhaly na další rekord. Jejich index proti lednu vzrostl téměř o čtyři procenta, meziročně pak o více než 24 procent. V páteční zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Upozornila přitom, že únorové údaje zatím plně neodrážejí důsledky nynějšího ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.