Ceny ropy jsou zpět na předválečné úrovni kvůli obavě z globálního útlumu

Ceny ropy pokračují ve výrazném poklesu kvůli obavám, že hospodářský útlum v USA a v Evropě sníží poptávku po palivech. Vrátily se tak na úrovně z doby před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu.
Ceny ropy už ve středu sestoupily na nejnižší úrovně od doby před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Pokles cen odstartovala středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 4,5 milionu na 426,6 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles zásob, a to o 600 tisíc barelů. Zásoby benzinu v USA stouply o 200 tisíc barelů na 225,3 milionu, zatímco analytici čekali pokles, konkrétně o 1,6 milionu barelů.
Cena severomořské ropy Brent sestoupila až na 93,50 dolaru (2245 korun) za barel, nejníže od 21. února. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles asi o tři procenta a nacházela se mírně pod 88 dolary (2114 korun) za barel.
Obavy posílila britská centrální banka
Obavy z nepříznivého dopadu slabé ekonomiky na poptávku po ropě posílila britská centrální banka. Ta přikročila k nejvýraznějšímu zvýšení své základní úrokové sazby od roku 1995 a předpověděla, že britská ekonomika v závěru letošního roku vstoupí do recese.

Zdaňte ropné giganty, jejich chamtivost je nemorální, vyzval vlády šéf OSN
PolitikaGenerální tajemník OSN António Guterres odsoudil „groteskní chamtivost“ ropných a plynárenských společností a vyzval vlády po celém světě, aby zdanily jejich nadměrné příjmy a podpořily tak nejzranitelnější lidi, uvedla agentura Reuters.
Skupina producentů ropy OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se ve středu dohodla, že v září zvýší cílovou úroveň těžby jen o 100 tisíc barelů denně. Zdroje agentury Reuters nicméně uvedly, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty jsou připraveny výrazně zvýšit produkci ropy, kdyby svět v zimě čelil vážné krizi v zásobování touto surovinou.
Analytici však stále předpokládají, že omezená rezervní kapacita těžby skupiny OPEC+ bude v dlouhodobějším horizontu tlačit ceny ropy vzhůru. „Ceny ropy by měly nalézt silnou podporu v blízkosti úrovně 90 dolarů (za barel) a časem se vrátí k úrovni 100 dolarů. A to navzdory zrychlení útlumu globální ekonomiky,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.

Dobrá zpráva pro řidiče. Benzin i nafta zlevní, i když se Saúdové „vykašlali“ na Bidena
NázoryPohonné hmoty v Česku momentálně rychle zlevňují. Litr benzínu se v úterý prodával průměrně za 44,53 koruny. To je o 1,52 koruny méně než o týden dřív. Nafta za tu dobu zlevnila o 1,15 koruny na 45,24 koruny na litr. Benzín je nyní nejlevnější od poloviny května, nafta dokonce od začátku května. Od 1. června se však z obou pohonných hmot platí snížená spotřební daň, o 1,50 koruny na litr.

Britská BP zvýší dividendu o deset procent. Akcie firmy rostou
Zprávy z firemCeny ropy i zemního plynu se drží vysoko, stejně jako marže rafinérských společností. Ty díky tomu dosahují skutečně tučných zisků. Extrémně se tak daří také britské BP, která reportovala výsledky za druhé čtvrtletí. Dividendu zvedne o deset procent, což je výrazně víc, než čekali analytici.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.