Cenu Nadace Charty 77 dostal bojovník proti nefér exekucím Daniel Hůle z Člověka v tísni

Nositelem Ceny Františka Kriegla udělované Nadací Charta 77 se pro rok 2022 stal Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství v nevládní neziskové organizaci Člověk v tísni. „Hůle se už dlouhou řadu let neúnavně věnuje problematice zadlužování značné části občanů Česka a zejména oblasti exekučního a vymahačského byznysu, parazitujícího na nejzranitelnější části české společnosti,“ uvedla nadace v oznámení. Cena bude slavnostně předána v květnu.
„Problém, po celé roky přehlížený a bagatelizovaný, dokázal dostat do centra pozornosti a výrazně přispěl k tomu, že jej politická scéna začala odpovědněji řešit,“ uvedla nadace k novému držiteli ceny udělované za občanskou statečnost. Ocenění připomíná statečný postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů vlády odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat v Moskvě potupný diktát.
Více než devět miliard eur (220 miliard korun) poskytli dárci při dnešní akci na podporu Ukrajinců iniciované Evropskou komisí a kanadskou vládou, oznámila na Twitteru předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Miliardou přispěla Evropská komise, další miliardu již navíc jako půjčku poskytne Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Stojíme za Ukrajinou. Iniciativa přinesla na pomoc devět miliard eur pro uprchlíky před válkou
Money
„Prokázal velkou statečnost, když se postavil mocné a často bezskrupulózně fungující vymahačské a exekutorské lobby, která dlouho fungovala pod skrývanou ochranou některých politiků. Jeho práce je záslužná a nenahraditelná o to víc, že se nevěnuje pouze celospolečenským dopadům problému a prosazování nápravy na legislativní úrovni, ale v rámci programů organizace Člověk v tísni také účinně pomáhá konkrétním lidem v těžkých životních situacích souvisejících nejen s jejich extrémní dluhovou zátěží,“ zdůvodnil rozhodnutí poroty její člen Jaroslav Veis.
Oceněním Hůleho Nadace Charty 77 současně oceňuje jeho spolupracovníky v programech Člověka v tísni i všechny, kdo se pustili do řešení tohoto zásadního problému naší společnosti, dodal.
Ve větších gastronomických provozech denně zbyde až 25 kilogramů nevydaných pokrmů, které by někde někomu udělaly radost. Jenže obvykle končí v koši, protože legislativa neumožňovala dál s jídlem nakládat. Organizace Zachraň jídlo se vydala mezi úřední šimly a našla cestu, jak jídlo poslat dál lidem v nouzi. Kromě manuálu, kde je celý proces podrobně popsán, vznikla databáze, kde se mohou gastroprovozy a charitativní organizace propojit. A pracuje se na aplikaci. Trend šetrného zacházení s jídlem, který je zároveň pomocí potřebným, je snad tím aktuálně nejzásadnějším.
Chcete darovat vařené jídlo potřebným? Vznikl manuál, jak na to
Filantropie
Cena Františka Kriegla je udělována od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se narodil. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Oceňováni jsou jedinci, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné.
V letošní porotě rozhodující o držiteli ocenění mimo jiné zasedli Petra Procházková, Břetislav Rychlík či jako předsedkyně Saša Uhlová.
V minulosti cenu získali například Jaroslav Šabata, Jan Ruml, Petr Pithart, Karel Kryl (in memoriam), Petra Procházková, Libor Michálek, Matěj Hollan, Radek Banga a loni a předloni obecně zdravotní sestry za obětavou pomoc při zvládání pandemie covidu v Česku.
Americká společnost IBM pozastavila veškerou obchodní činnost v Rusku. Firma přispěje částkou 250 tisíc dolarů (asi 5,9 milionu korun) dvěma organizacím pomáhajícím obětem konfliktu - jedním z příjemců uvedené sumy bude i česká organizace Člověk v tísni. Stejnou částku obdrží i Polská humanitární akce (PAH).
Z Ruska odchází IBM. Šest milionů pošle Člověku v tísni
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.