Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ceny olivového oleje vystřelily na rekord. Krade se ve velkém už v lisovnách

Ceny olivového oleje vystřelily na rekord
iStock
Denisa Holajová
dna

Světové ceny olivového oleje vystoupaly na nové rekordy, protože středomořské země, které jsou jeho hlavními producenty, sužují velká sucha. Tuna oleje vyjde na 8 306 eur, tedy zhruba 203 tisíc korun, což je meziroční nárůst o víc než 130 procent. A čeho je málo, to si lidé snaží opatřit, jak se dá. I za cenu krádeže. Koncem srpna tak zmizelo z jedné ze španělských lisoven na 50 tisíc litrů tohoto „tekutého zlata“.

Podle údajů společnosti Mintec, která se zabývá informacemi o komoditním trhu, se španělská produkce olivového oleje propadla v sezóně na přibližně 610 tisíc tun. Což je pokles o více než polovinu ve srovnání s obvyklými 1,3 až 1,5 miliony tun.

„K tomu se přidávají obavy ze snížené produkce v dalších velkých evropských zemích včetně Itálie a Řecka, kde také převládá sucho,” řekl CNBC analytik společnosti Mintec Kyle Holland. Řecko a Itálie jsou druhým a třetím největším producentem olivového oleje, podle Mezinárodní rady pro olivy.

Ceny olivového oleje ve španělské Andalusii se v září vyšplhaly na historický rekord 8,45 eur, v přepočtu zhruba 206 korun, za kilogram. Jde o meziroční skok o 111 procent, uvádí zpravodajský server CNBC.

Tekuté zlato. Cena olivového oleje vystřelila na 26leté maximum

Tekuté zlato. Sucho vystřelilo cenu olivového oleje na 26leté maximum

Olivový olej se na velkoobchodním trhu nyní prodává za nejvyšší ceny od poloviny 90. let. Na vině jsou hlavně přetrvávající sucha ve Španělsku, které je jeho hlavním producentem. Ceny šponuje také vysoká poptávka a nedostatek slunečnicového oleje v důsledku války na Ukrajině.

Přečíst článek

Zásoby „tekutého zlata” ubývají

A tak se začalo krást ve velkém. Přibližně 50 tisíc litrů extra panenského olivového oleje v hodnotě 420 tisíc eur zmizelo 30. srpna v časných ranních hodinách z rodinné farmy Marin Serrano El Lagar u Córdoby, informoval deník El Mundo. Nedlouho předtím si zloději zase odnesli 6 tisíc litrů stejné tekutiny v hodnotě 50 tisíc eur z lisovny Terraverne v oblasti Málagy.

Analytik Holland varoval, že budou-li olivové plantáže dál sužovány suchem, zásoby oleje by mohly být vyčerpány už v říjnu, kdy obvykle přichází čerstvá sklizeň. „Další komplikací je rozhodnutí Turecka pozastavit hromadný vývoz olivového oleje,“ uvedl analytik Minteku.

Turecko, které je také významným producentem olivového oleje, pozastavilo velkoobjemový vývoz až do 1. listopadu, což je krok vyplývající opět z globálního nárůstu cen.

Olivový olej

Úporná vedra ohrožují úrodu olivového oleje. Bude ho méně a bude dražší

Letošní vlna veder ve Španělsku v zemi citelně sníží produkci olivového oleje. Agentuře Bloomberg to řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas. Výsledkem by mohly být vyšší ceny. Španělsko je největším vývozcem olivového oleje na světě.

Přečíst článek
 

Olivový olej

Biohacking: Ani nasycené tuky nejsou tak hrozné, jak se myslelo

Jak je to s tuky? Po proteinech a sacharidech se aktuální díl seriálu Biohacking podívá na třetí nejdůležitější složku výživy.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Extrémní počasí a požáry mění evropský cestovní ruch. Turistický průmysl ale není připraven

Vedra a požáry mění cestovní mapu Evropy. Na úkor jihu, který se na změny stále nepřipravil

Přečíst článek
Doporučujeme