Ceny pečiva neklesají, mléko zdražuje. Nekula chce vědět, proč
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se chce zaměřit na ceny pečiva. Obilí i energie jsou nyní podle něj výrazně levnější než loni, pečivo ale nezlevňuje. Chce se zaměřit také na ceny mléčných výrobků, u kterých ale už částečné snížení cen pozoruje. Na konec dubna chystá schůzku kvůli cenám jablek s pěstiteli, zpracovateli a obchodníky.
Nekula uvedl, že loni pekaři upozorňovali na to, že mouka zdražila na dvojnásobek a potýkají se s vysokými cenami energií. „Dnes je cena obilí výrazně níž. Ceny energií na spotovém trhu jsou hluboko pod zastropovanou cenou a nafta se dá natankovat mnohdy již za 32 korun za litr," uvedl. Vyžádá si proto detailní informace, aby se prověřilo, proč ceny navzdory snižujícím se nákladům neklesají, doplnil.
Výsledky kontrol cen potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na Twitteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na tiskové konferenci poté řekl, že dochází k masivnímu porušování potravinového práva a rovněž zákona na ochranu spotřebitele, a to včetně nekalých obchodních praktik. Kontroly mají podle něho pokračovat.Předražené potraviny. Kontroly cen dopadly ještě hůř, než se čekalo, přiznal Nekula
Money
Nekula zmínil, že klesá cena másla, sýru eidam i průměrná cena bílého jogurtu. „Naopak zcela stagnuje cena za litr polotučného pasterovaného mléka," uvedl. Cena polotučného trvanlivého mléka roste, uvedl. Na to se chce také zaměřit a vyžadovat podrobnější data o trhu.
Kontroly zjistily porušování pravidel
Vláda podle ministra nebude akceptovat jakékoliv neférové jednání a vyzval spotřebitele, aby podávali na možné nekalé praktiky podněty. „Jediným funkčním řešením je, že stát bude důsledně vymáhat dodržování pravidel a nepřipustí zneužití situace," řekl.
Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku ode dneška zastropuje ceny vybraných potravin. Opatření bude trvat tři měsíce. České řetězce zatím nic takového nechystají, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ve všech směrech výhodnější než zastropování cen by podle Prouzy byla nižší DPH na základní potraviny. K jejímu prosazení dnes opět vyzval ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL).Velké řetězce na Slovensku zastropovaly ceny základních potravin. Ty české se na to nechystají
Money
Nekula spolu se zástupci České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) prezentoval výsledky kontrol obou úřadů. Uvedl, že se masivně porušuje potravinové právo a rovněž zákon na ochranu spotřebitele, zmínil i nekalé obchodní praktiky. Kontroly mají podle něho pokračovat. Výsledky označil za horší, než se očekávalo.
Vedoucí právního oddělení ČOI Vlastimil Turza uvedl, že ze 417 kontrol, které dělal úřad společně se SZPI či samostatně, se v 91 případech zjistilo porušení zákona. Nejčastěji se týkalo poctivosti prodeje, kdy obchodníci účtovali za zboží vyšší cenu, než byla na cenovce. Kontroly podle něho zjistily i porušování pravidel u slevových akcí, když řetězce porušovaly povinnosti uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dnů.
Inflace v březnu prudce zpomalila o 1,7 procentního bodu na 15 procent. Meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle stravování a ubytování, uvedl Český statistický úřad. Inflace v březnu prudce zpomalila, je nejnižší za poslední rok
Money
Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica řekl, že u společných kontrol s ČOI se objevilo 158 zjištění nedodržení požadavků potravinového práva a 24 případů porušení ustanovení zákona na ochranu spotřebitele, které spadají do kompetence potravinářské inspekce. V pěti případech byly kvůli porušení pravidel uzavřeny provozovny, z toho dvě patřily velkým obchodním řetězců.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.