Ceny plynu stouply o desítky procent, Rusko kvůli údajným technickým potížím hrozí zastavením Nord Streamu 1

Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur (3465 korun) za megawatthodinu. Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov podle agentury RIA Novosti řekl, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.
Takový scénář by byl katastrofou pro Německo, které je na dodávkách plynu tímto potrubím závislé, řekl velvyslanec na okraj ekonomického fóra v Petrohradě. Ruská státní společnost Gazprom už dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 tento týden omezila celkem asi o 60 procent.
Benchmark futures vzrostly již dopoledne až o 24 procent, což znamená nárůst o 46 procent za celý týden. Snížení se šíří Evropou a společnosti včetně Eni, Engie a Uniper potvrzují, že se snižují dodávky. Německo označilo snížení prostřednictvím plynovodu Nord Stream za „politicky motivované“ a zaměřené na zneklidnění trhů, čímž zpochybnilo prohlášení Gazpromu PJSC, že zastavení bylo způsobeno technickými problémy, uvedla agentura Bloomberg.
Dodavatelé energií zhruba od dubna posílají nově nastavené zálohy na energie. Nárůst cen není o šestnáct procent, což je aktuální meziroční inflace. Energie, tedy plyn a elektřina, jsou pro zákazníky oproti loňskému roku dražší o sto procent. A u některých dodavatelů ještě více.
Dalibor Martínek: Kdo nezaplatí energie, propadne peklu. Exekuční mafie už se těší na nové duše
Názory
Evropa se měsíce obávala omezení ruských dodávek jako odvety za sankce namířené proti Moskvě za její invazi na Ukrajinu. Poslední krize by mohla zasáhnout klíčová průmyslová odvětví od chemického po výrobce oceli, což je těžká rána pro region, který se již potýká s rostoucí inflací a slabým růstem. „Přidělování“ plynu se stává skutečnou vyhlídkou do budoucna, podotkl Bloomberg.
Rusko omezilo plyn, když Scholz, Macron a Draghi jednají se Zelenským
Krok Moskvy přichází shodou okolností v době, kdy německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek přijeli do Kyjeva na jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nejvyšší návštěvy země od ruské invaze na konci února.
Od loňského počátku zdražování a také od začátku války na Ukrajině na konci února je v Česku patrný trend úspory plynu. V květnu byla spotřeba po očištění od vlivů počasí meziročně o 9,2 procenta nižší, bez očištění dokonce o třetinu. Vyplývá to z analýzy firmy Amper Meteo.
Češi začali výrazně šetřit na plynu. Spotřeba je nejnižší za pět let
Money
Nižší objem dodávek vyvolává obavy, zda bude možné před zimou naplnit zásobníky plynu tak, jak si vlády jednotlivých unijních zemí naplánovaly. Méně plynu z Ruska proudí také do Itálie, o snížení objemu dodávaného plynu Gazprom informoval také partnery na Slovensku a v České republice.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že za omezením dodávek plynu do Evropy jsou dopady sankcí, které na Rusko zavedly západní země kvůli invazi na Ukrajinu. Rusko se omezovat dodávky předem nechystalo, na vině jsou podle Peskova problémy s údržbou turbín. Tomu ale Německo nevěří.
Rusko tak aktuálními kroky pomalu posiluje sevření evropských energetických trhů a zastavuje dodávky plynu do Polska, Bulharska a Finska kvůli sporu o požadavek prezidenta Vladimira Putina, aby země za palivo platilo v rublech. Nyní jsou však odříznuty i země, které našly řešení, jak udržet ruský plyn v toku.
Jak se vyvíjela cena plynu do 16. června dopoledne (v eurech za megawatthodinu):

zdroj: Bloomberg
Berlín již zahájil první fázi třífázového nouzového plánu k zajištění bezpečnosti dodávek a může být nucen jít ještě dále, pokud se škrty prohloubí. Země však uvedla, že zatím může zajistit náhradní dodávky.
Německo poskytne bývalé divizi Gazpromu v zemi půjčku deset miliard eur.
Německý Gazprom dostane miliardovou injekci. Řídit ho bude stát
Politika
Snížení dodávek oznámené ve středu následuje po sníženích z předchozího dne poté, co Gazprom uvedl jako důvod problémy s opravami turbín vyráběných společností Siemens. Západní sankce vůči Rusku ponechaly klíčové vybavení pro fungování plynovodu Nord Stream v zahraničí.
Podle údajů o objednávkách se očekává, že dodávka prostřednictvím plynovodů dnes klesne na necelých 65 milionů metrů krychlových denně. To znamená celkové snížení Nord Streamu na přibližně 60 procent.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.