Ceny starších bytů začaly růst po celé republice, vyjma Ústí nad Labem

Ceny starších bytů v ČR ve třetím kvartálu letošního roku mezičtvrtletně vzrostly o nižší jednotky procent. Výjimkou bylo Ústí nad Labem a Olomouc, kde ceny za uplynulé tři měsíce klesly. V hlavním městě se pohybuje cena za metr čtvereční aktuálně kolem 119 850 korun, zatímco na jaře to bylo o dva tisíce korun za metr čtvereční méně. Meziročně jsou ale starší byty ve všech krajských městech o vyšší jednotky procent levnější. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz.
"Zdá se, že realitní trh má to nejhorší za sebou a pozitivní očekávání se již začínají promítat do cenového vývoje. Jakmile se konečně rozhýbe i hypoteční trh, což se očekává už v prvních měsících nového roku, na vlastní bydlení znovu dosáhne i ta část domácností, kterým ve financování bránila výše úrokových sazeb,“ řekl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.
V Praze se loni touto dobou cena bytu o rozloze 80 metrů čtverečních pohybovala kolem deseti milionů korun. Aktuálně je o čtyři procenta níže, a to kolem 9,6 milionu korun. Levněji šlo tento byt koupit v jarních měsících a na začátku léta, kdy se ceny pohybovaly pod 9,5 milionu korun. V dalších městech lze sledovat větší meziroční procentuální pokles, kdy byty ve srovnání s loňskem zlevnily mezi pěti procenty v Ostravě po 18 procent v Ústí nad Labem.
Cenové rozdíly u bytů ve městech, ve kterých cena mezičtvrtletně vzrostla, jsou podle Kunze spíše symbolické. V Olomouci pak bylo možné koupit starší byty v létě o jedno procento levněji než na jaře. Cena za metr čtvereční se v tomto městě snížila ze 70 156 korun na 69 517 korun. "Vývoj cen v Olomouci se proto dá interpretovat i jako stagnující, což stejně tak platí i o jednoprocentních růstech v Brně, Hradci Králové a Českých Budějovicích," řekl Kunz "Jediné město, kde se opravdu ještě zlevňovalo mezi měsíci druhého a třetího kvartálu, bylo Ústí nad Labem,“ dodal.
V Ústí nad Labem lze koupit byt o rozloze 80 metrů čtverečních za 2,6 milionu korun, což je cena, která podle Kunze byla například Brně naposledy před deseti lety.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.