Asociace: Stavební normy prodražují bydlení, levný byt už dnes postavit nelze
Neustále zdražování novostaveb nutí Čechy pořizovat si vlastní bydlení jinou cestou. Čím dál častěji dávají přednost koupi a následné rekonstrukci starších bytů.
Ceny nemovitostí neustále rostou, a to hned z několika důvodů. Jako nejčastější příčina bývá uváděna nedostatečná nabídka nových nemovitostí nebo dosud relativně nízké úrokové sazby. Nově zdražuje novostavby i nárůst cen stavebních materiálů nebo stále se zpřísňující normy a předpisy.
Právě přísná technická pravidla, které jsou v jiných státech pouze doporučená, ale v Česku povinná, jsou mnohdy důvodem, proč se Češi stále častěji pouštějí do rekonstrukcí starších nebo i nebytových prostor.
V pátek před tímto víkendem zdražil dluh české vlády nejvýše od listopadu 2018. Úrok na desetiletém vládním dluhopisu vystoupal dle údajů agentury Bloomberg až na 2,143 procenta. Naposledy byl výše 5. listopadu 2018. Vláda má problém, Česká národní banka jí zdražuje dluh. Hrozí dluhová spirála
Názory
„Stávající technické normy a předpisy na jedné straně pozitivně ovlivňují například spotřebu energií, na straně druhé se ale negativně podepisují na růstu cen staveb a nemovitostí. Díky nim dnes už de facto nelze postavit byty s nízkým standardem, které by byly levné,“ komentuje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý.
Češi častěji pořizují nemovistosti k rekonstrukci
Kvůli tomu Češi stále častěji hledají alternativu, jak si pořídit vlastní bydlení za přijatelnější ceny. „Řada lidí si místo nového bydlení koupí raději starý, mnohdy už nevyhovující byt a pustí se do rekonstrukce. Takových probíhají tisíce každý rok. Pouštějí se do nich převážně mladí lidé, protože si vysokou hypotéku nemohou dovolit a úvěr od stavební spořitelny, který využijí na již zmíněné rekonstrukce, je pro ně dostupnější,“ říká Jiří Šedivý.
Šlechtický rod Lobkowiczů, který vlastní několik významných nemovitostí a mimořádnou sbírku umění, sází na takzvaná NFT. V sobotu proběhne největší konference o tomto fenoménu u nás.Na Hradě startuje obří výstava digitálního umění. Pořádají ji Lobkowiczové
Money
Stavební spořitelny poskytly podle České národní banky od ledna do konce srpna úvěry na bydlení v objemu 72,28 miliard korun, o 75 procent více než před rokem. Za prvních osm měsíců letošního roku tak byl poskytnut větší objem úvěrů než za celý loňský rok a dá se s jistotou očekávat, že rok letošní bude v historii stavebních spořitelen rokem rekordním.
Podle AČSS se objem úvěrů letos dostane ke 100 miliard. Jedním z nejčastějších účelů, na které si klienti stavebních spořitelen půjčují, jsou přitom právě rekonstrukce. „Poslední čtvrtletí letošního roku bude ovlivněno sílícími inflačními tlaky, které podpoří rychlejší růst úrokových sazeb, což se promítne i do zpomalení poptávky o úvěry ze stavebka. Na druhou stranu se zvýšení sazeb postupně pozitivně odrazí v růstu zájmu o stavební spoření,“ uzavřel Jiří Šedivý.
Dům, který navrhli do vesnice Božice architekti ze studia ORA, v sobě mísí prvky moderní architektury a tradičního vesnického stavení. Jak stavět na české vesnici moderně? S respektem k tradici
Enjoy
Místo brownfieldu vznikne nová čtvrť, která nabídne domov pro 23 tisíc lidí. Miliardové investice do rozvoje okolí Nákladového nádraží Žižkov ale pokryjí i stavbu mateřské a základní školy, vysázení nové zeleně nebo vznik cyklostezky.Brownfield na Žižkově promění miliardové investice. Vznikne nová čtvrť
Money
>>>>>>Zajímáte se o rekonstrukce? Více k tématu najdete zde<<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.