Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V podílových fondech mají Češi majetek ve výši 688 miliard, o 20 miliard méně než na konci roku

peníze, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce června klesl o 20 miliard na 688 miliard korun.

Největší pokles majetku zaznamenaly fondy smíšené a akciové. Naopak, nárůst zaznamenaly fondy nemovitostní a dluhopisové, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni přitom majetek uložený ve fondech za celý rok stoupl o 118 miliard korun na na 707,6 miliardy korun.

„I ve druhém čtvrtletí se v investičním prostředí skloňovala témata inflace a rostoucích úrokových sazeb. Vyšší nominální výnosy na dluhopisových instrumentech evidentně přilákaly řadu domácností, které směřovaly své prostředky hlavně do krátkodobých dluhopisových fondů. Očekáváme, že tento trend bude i nadále pokračovat,“ uvedl předseda AKAT Martin Řezáč.

V samotném druhém čtvrtletí poklesl majetek ve fondech kolektivního investování o 14 miliard korun. Ve smíšených fondech v druhém čtvrtletí ubylo 23,2 miliardy korun a ve fondech akciových 12,3 miliardy korun. Naopak 20,3 miliardy korun přibylo ve fondech dluhopisových a 2,9 miliardy korun v nemovitostních.

Burza cenných papírů Praha

Pražská burza opět funguje

Pražská burza cenných papírů opět obnovila obchodování, dnešní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách.

Přečíst článek

Nejvíce peněz bylo koncem června ve smíšených fondech (256,6 miliardy korun), dluhopisových fondech (176,2 miliardy korun) a akciových fondech (175 miliard korun).

Mezi největší zprostředkovatele domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v České republice patří Česká spořitelna (169,6 miliardy korun), ČSOB Asset management (166,3 miliardy korun), Komerční banka (79,3 miliardy korun), Conseq Investment Management (59,2 miliardy korun), Raiffeisenbank (39,2 miliardy korun) a Generali Investments CEE (35,8 miliardy korun).

rubl, akcie, ruské fondy

Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim

Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Žádná katastrofa. Money manažeři už zase masivně nakupují akcie

Nejlepší doba k nákupu akcií je tehdy, „když na ulicích teče krev“, zní starý poznatek. Nemusí to nutně být doslova. I obrazně. Zkrátka v makroekonomicky či sociálně těžkých časech. Zkušení investoři v USA si to berou k srdci. I když se země letos potýká s nejvyšší inflací za 40 let, v červenci závratným tempem navýšili své akciové investice. Vyplývá to z analýzy chování takzvaných „chytrých peněz“, tedy právě investičních profesionálů, kteří spravují peníze bank, velkých fondů, státních fondů či zámožných rodin a byznysmenů. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Češi mají v podílových fondech nainvestováno 701 miliard, v průměru teď prodělávají pět procent

Přečíst článek
Doporučujeme