Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi i loni zůstali vzornými dlužníky

Češi jsou dobří dlužníci. Splácejí lépe než většina Evropanů, říká Michal Straka z agentury Ipsos
iStock
 ČTK

Češi jsou vzorní dlužníci, problematických úvěrů hlásí banky jen minimální podíl. A to se nezměnilo ani v roce 2023, kdy na Čechy dolehla vysoká inflace. Ukazují to čerstvá data České bankovní asociace (ČBA).

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, na celkovém objemu bankovních úvěrů se koncem roku 2023 stále držel blízko minim, když klesl o 0,28 procentního bodu na 1,67 procenta. 

U podniků v roce 2023 se loni tento podíl snížil o 0,76 procentního bodu na 2,64 procenta, u domácností nepatrně stoupl o 0,03 bodu na 1,27 procenta. Z toho u hypoték stoupl o 0,04 bodu na 0,61 procenta a u spotřebitelských úvěrů zůstal na 3,91 procenta. Ještě v roce 2011 převyšoval jejich podíl u podniků osm procent, u spotřebitelských úvěrů 11 procent a u hypoték tři procenta, uvedla ČBA.

Češi jsou dobří dlužníci. Splácejí lépe než většina Evropanů, říká Michal Straka z agentury Ipsos

Češi jsou dobří dlužníci. Splácejí lépe než většina Evropanů, říká Michal Straka z agentury Ipsos

Češi jsou ve srovnání s ostatními zeměmi EU lepší dlužníci. Zatímco v ostatních zemích roste počet lidí, kteří se dostávají do problémů se splátkami svých dluhů, v Česku to je spíše naopak. Umí své půjčky lépe splácet, říká v rozhovoru pro newstream.cz Michal Straka z agentury Ipsos, která letos v listopadu realizovala k zadlužování výzkum pro Českou bankovní asociaci.  

Přečíst článek

„Napříč ekonomikou se samozřejmě podíly úvěrů po splatnosti liší. U živnostníků se pohybují mírně pod pětiprocentní hranicí, na podobné úrovni se nachází ve stavebnictví, mírně pod šesti procenty jsou v ubytování a stravování,“ řekl analytik asociace Jakub Seidler.

Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů se nyní podle něj drží mírně pod desetiprocentní hranicí, u hypotečních kosmeticky klesají a jsou mírně pod šesti procenty. V případě korunových úvěrů podniků se úroková sazba snížila na 8,18 procenta a dostala se na nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. V případě eurových úvěrů se naopak zvýšila na 6,13 procenta, což je dosavadní nejvyšší úroveň, upozornil Seidler.

„Kvalita našeho úvěrového portfolia zůstává skvělá. České domácnosti a firmy loni zůstaly spolehlivými plátci svých závazků. Podíl nevýkonných úvěrů na celém portfoliu byl ke konci prosince minimální,“ řekla ČTK mluvčí ČSOB Michaela Průchová. Podobně se vyjádřili i zástupci Komerční banky a České spořitelny.

Stanislav Šulc: Počet dlužníků v problémech roste. Kdy to začne vládu zajímat?

Téměř jedno procento hypotékářů se dostává do potíží a tři procenta to jsou mezi lidmi se spotřebními úvěry. Data o nesplácených úvěrech za první čtvrtletí uvedl šéf Nebankovního registru Jiří Rajl s tím, že data za první půlrok letošního roku budou horší.  Je to zpráva, na kterou „se čekalo“ již delší dobu. A tak nikoho nešokuje. Přesto jde o první varování před problémem, který může doutnat a postupně se rozhořet do zásadního průšvihu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ticho před bouří? Češi své dluhy splácí zodpovědně, experti se ale obávají příštího roku

Ticho před bouří? Češi své dluhy splácí zodpovědně, experti se ale obávají příštího roku

Přečíst článek
Doporučujeme