Češi jsou na tom nejhůř v Evropě s dostupností bydlení. Koupit si vlastní byt je levnější i v Berlíně
Vlastní byt si pořídí rychleji v Berlíně než v Praze. Češi jsou na tom totiž v ohledu vlastnického bydlení nejhůř v Evropě.
Více než 17 let trvá než si Čech vydělá na 70 metrů čtverečních velký byt v Praze. Oproti loňsku se tak tato doba prodloužila o více než dva roky. Pořízení vlastního bydlení je v Česku nejnákladnější ze všech státu EU, upozorňuje index dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný developerem Central Group.
V celé ČR je pak nutno podle Indexu prosperity Česka na pořízení bytu vynaložit více než 15 ročních mezd. V Česku je tak pořízení vlastního bydlení podle analytiků České spořitelny a portálu Evropa v datech nejnákladnější v Evropské unii. Zástupci obou indexů to dnes uvedli na tiskových konferencích.
CG-Index, který pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a vychází z analýzy Central Group, Trigemy a Skansky, počítá s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 50 363 korun a cenou nového bytu o 10,4 milionu korun. Z toho vychází, že na byt je potřeba 17,3 ročních mezd, před pěti lety do bylo 12,7.
[[Twitter status: https://twitter.com/JakubSeidler/status/1536626941452767232?s=20&t=Zt25EI3lpCegA_8GfTonPg]]
Na stavební trhu panuje nejistota
Podle zakladatele a šéfa Central Group Dušana Kunovského panuje na stavebním trhu obrovská nejistota, za kterou stojí mnoho faktorů. Především stoupající inflace a ceny stavebních materiál či energií. Připomněl nejistotu ohledně stavebního zákona, který loni schválila vláda Andreje Babiše (ANO), ale kabinet Petra Fialy (ODS) prosadil odklad hlavních částí a připravuje novelu.
V porovnání se sousedními státy dosáhnou lidé na nový byt například v Berlíně, Vídni i Varšavě zhruba za devět let. V Bratislavě to je je skoro 15 let.
Podle Indexu prosperity Česka je potřeba na získání stavebního povolení v Česku průměrně 246 dnů, stejně jako v Pobřeží slonoviny. V Dánsku a Finsku je to přitom něco málo přes dva měsíce. Kunovský uvedl, že v Praze se připravuje 134 tisíc nových bytů, ale ročně se jich dokončí jen okolo tři tisíc. „Praha potřebuje kvůli deficitu z minulých let stavět minimálně 10 až 15 tisíc nových bytů ročně,“ řekl Kunovský.
Zisk realitní společnosti CPI českého miliardáře Radovana Vítka vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 243 procent na 381 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun).Vítkova CPI má za sebou tučný kvartál. Přišla si na devět miliard, i díky Immofinanz
Zprávy z firem
Podle hlavního ekonoma České spořitelny David Navrátila jsou největším problémem stavební předpisy, zpoždění stavby nabírají při územním rozhodnutí. „V zahraničí je dohoda s obcemi relativně rychlá. Je tam jednoznačnější, co z toho obec získá. Špatně nastavené rozdělení daní je u nás demotivující,“ upřesnil Navrátil.
Situaci nepomáhá ani to, že Česko je jedna z mála zemí, kde se průměrný měsíční nájem defakto rovná průměrné měsíční splátce hypotéky.
A jak se z bytové krize dostat? Podle Kunovského by mohla pomoci úprava daní na Principu 10+5, snížení DPH u nových bytů z 15 na 10 procent a pět procent dát městům a obcím.
Ani květen nepřinesl žádnou inflační úlevu, když se zvýšily ceny téměř všeho - a rozhodně ne symbolicky. Oproti předchozímu měsíci si spotřebitelé připláceli především za potraviny, jejichž ceny se za jediný měsíc zvýšily o 3,4 procenta, opět dražší bylo i bydlení a oblečení. Zapomenout nelze ani na hotely a restaurace, které v posledním měsíci přirazily ke svým cenám další tři procenta. Petr Dufek: Inflační rallye pokračuje. Rekordně zdražily restaurace
Názory
Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.