Češi loni nakoupili hudbu za 1,6 miliardy korun. Většinou za streamování, stoupl zájem o vinyly
Celkové příjmy hudebního průmyslu loni v Česku vzrostly meziročně o 13,7 procenta na 1,637 miliardy korun. Víc než polovinu z nich tvořily stejně jako předloni příjmy za digitální služby. Příjmy ze streamingu stouply o pětinu na 948 milionů korun, oznámila Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI).
Prodej fyzických nosičů, tedy zejména kompaktních disků a vinylových desek, v loňském roce stagnoval. Příjmy za ně se zvýšily na 220 milionů z předloňských 219 milionů korun. Meziroční nárůst o 15 procent nicméně zaznamenal prodej vinylových desek, což podle české IFPI ukazuje jejich oblibu u určité části posluchačů.
Snadno dostupný streaming
Poměr digitálních prodejů a prodejů fyzických nosičů byl loni 82 ku 18. „Růst streamingu je stabilním organickým jevem, který je zapříčiněn snadnou dostupností předmětných služeb a jejich příznivou cenovou politikou," uvedla česká IFPI. Příjmy z provozovacích práv loni vzrostly o desetinu na 409 milionů korun.
Ve Spojených státech loni prodej vinylových desek překonal CD nosiče s hudbou. Stalo se tak poprvé od roku 1987. V roce 2022 se prodalo něco málo přes 41 milionů vinylových desek v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (asi 26,6 miliardy korun), naproti tomu CD s hudbou pouze 33 milionů v hodnotě 483 milionů dolarů, píše BBC.Nový trend, vinylové desky poprvé po desetiletích předběhly v prodeji CD
Enjoy
U streamingu jsou víc než dvě třetiny příjmů z placených uživatelských účtů, zbytek z přehrávání hudby spojeného s reklamou. „Předchozí překotný nárůst měl spojitost s pandemií covidu, nicméně i současný meziroční nárůst je navzdory problematické ekonomické situaci uspokojivý," uvedla česká IFPI.
Poukázala na to, že v Česku jsou dostupné všechny „velké" streamingové služby, tedy Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer a Amazon Music. Platících uživatelů streamingových služeb v Česku loni podle kvalifikovaného odhadu české IFPI přibylo o čtvrtinu na 1,7 milionu.
Přijmy hudebních vydavatelství ze stahování hudby klesají
V příjmech hudebních vydavatelství naopak klesá význam stahování hudby. Příjmy za něj loni v Česku představovaly pouze dvě procenta z celkového objemu digitálních prodejů.
Od začátku pandemie práva ke svým skladbám prodala celá řada slovutných umělců včetně Boba Dylana (400 milionů dolarů), Bruce Springsteena (600 milionů dolarů) či Genesis (300 milionů dolarů). Nyní se však připravuje deal, který všechny dosavadní obří prodeje hravě strčí do kapsy. Společnost Sony totiž jedná o nákupu polovičního podílu v katalogu jednoho z nejprodávanějších interpretů všech dob – Michaela Jacksona.Práva k hudbě Michaela Jacksona jsou na prodej. Jejich hodnota jde do miliard
Enjoy
Od konce loňska je do české legislativy převedená směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, která mimo jiné zavádí odpovědnost internetových úložišť za obsah chráněný autorským právem.
„Jsme v naději, že dlouholeté bezpráví, které se dělo, bude napraveno a majitelé práv k nahrávkám se konečně budou moci svobodně rozhodnout o jejich užití v prostředí internetu," uvedla ředitelka české IFPI Petra Žikovská. Poukázala na soudní spory s provozovateli některých úložišť. Kvůli nové legislativě podle Žikovské ukončila činnost platforma HellShare/HellSpy.
Pět let fanoušci královny popu Beyoncé čekali na její další koncert. Jenže teď se na ní valí kritika – vystoupení na soukromé show v Dubaji u příležitosti otevření luxusního hotelu Atlantis The Royal si podle mnohých mohla odpustit.Beyoncé dostala za vystoupení v Dubaji miliony dolarů. Podle části fanoušků se zaprodala
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.