Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi mají osmý nejsilnější pas. Mohou do 186 zemí

Cestovní pas, ilustrační foto
Pixabay
Stanislav Šulc

Oproti předchozímu vydání žebříčku mohou čeští turisté do více zemí. Při zohlednění protipandemických omezení mají Japonci pas stejný jako Kazaši. 

Navzdory koronavirové pandemii se cestování pro české turisty mírně zlepšilo. Podle aktuálního vydání žebříčku nejužitečnějších cestovních dokladů, který sestavuje britská poradenská firma Henley & Partners, mohou Češi téměř bez problémů vyrazit do 186 zemí. Spolu s Maltou, Řeckem a Norskem tak Česká republika obsadila osmou příčku. A tuzemský cestovní doklad tak je výhodnější než třeba australský, kanadský nebo kterýkoli ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky. Oproti minulému vydání žebříčku si pak Češi polepšili o dvě země, příčka ale zůstává stejná. 

Prakticky počet zemí u jednotlivých cestovních dokladů představuje teritoria, do kterých se držitelé daného pasu dostanou buď zcela bez vísa, nebo získají vízum přímo při vstupu do země. 

Žebříčku dlouhodobě vévodí vyspělé asijské státy. Na prvním místě se již čtyři roky drží Japonsko (193 zemí), stíhané Singapurem (192 zemí). Třetí je Korea (191 zemí) spolu s Německem. „Pokud se však vezmou v potaz současná pandemická omezení, ve skutečnosti se cestovatelé bez problémů dostanou do mnohem méně zemí,“ upozorňuje šéf Henley & Partners Christian Kaelin. „A například takový britský pas po zohlednění pandemických omezení je stejně dobrý jako třeba pas Rwandy. A oficiálně nejlepší pas, tedy ten japonský, má při zohlednění covidu sílu pasu kazašského,“ dodává Kaelin. 

Na opačném konci žebříčku pak najdeme země dlouhodobě stíhané válečnými konflikty. Vůbec nejníž je Afghánistán (držitelé jeho pasu mohou jen do 26 zemí), o příčku výše Irák (28) a Sýrie (29 zemí). 

Zdroj: Henley&Partners

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Karibské pasy jako volný vstup do EU či USA využívají desítky tisíc Rusů i Číňanů. Nyní pořádně zdraží

Karibské pasy jako volný vstup do EU či USA využívají desítky tisíc Rusů i Číňanů. Nyní pořádně zdraží

Přečíst článek
Česko je v žebříčku nejlepších pasů šesté na světě

Nejlepší pasy mají obyvatelé Lucemburska. Stěžovat si nemohou ani Češi, jsou v první desítce

Přečíst článek
Doporučujeme