Češi mají osmý nejsilnější pas. Mohou do 186 zemí
Oproti předchozímu vydání žebříčku mohou čeští turisté do více zemí. Při zohlednění protipandemických omezení mají Japonci pas stejný jako Kazaši.
Navzdory koronavirové pandemii se cestování pro české turisty mírně zlepšilo. Podle aktuálního vydání žebříčku nejužitečnějších cestovních dokladů, který sestavuje britská poradenská firma Henley & Partners, mohou Češi téměř bez problémů vyrazit do 186 zemí. Spolu s Maltou, Řeckem a Norskem tak Česká republika obsadila osmou příčku. A tuzemský cestovní doklad tak je výhodnější než třeba australský, kanadský nebo kterýkoli ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky. Oproti minulému vydání žebříčku si pak Češi polepšili o dvě země, příčka ale zůstává stejná.
Prakticky počet zemí u jednotlivých cestovních dokladů představuje teritoria, do kterých se držitelé daného pasu dostanou buď zcela bez vísa, nebo získají vízum přímo při vstupu do země.
Žebříčku dlouhodobě vévodí vyspělé asijské státy. Na prvním místě se již čtyři roky drží Japonsko (193 zemí), stíhané Singapurem (192 zemí). Třetí je Korea (191 zemí) spolu s Německem. „Pokud se však vezmou v potaz současná pandemická omezení, ve skutečnosti se cestovatelé bez problémů dostanou do mnohem méně zemí,“ upozorňuje šéf Henley & Partners Christian Kaelin. „A například takový britský pas po zohlednění pandemických omezení je stejně dobrý jako třeba pas Rwandy. A oficiálně nejlepší pas, tedy ten japonský, má při zohlednění covidu sílu pasu kazašského,“ dodává Kaelin.
Na opačném konci žebříčku pak najdeme země dlouhodobě stíhané válečnými konflikty. Vůbec nejníž je Afghánistán (držitelé jeho pasu mohou jen do 26 zemí), o příčku výše Irák (28) a Sýrie (29 zemí).
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.