Češi mají sedmý nejsilnější pas, bez víza mohou do 185 zemí

Nejsilnější pasy mají Japonci a Singapurci, bez víza mohou vycestovat do 192 zemí z 227. Češi sdílí sedmé místo spolu s Australany, Kanaďany, Řeky a Malťany. Singapur a Japonsko se drží v čele žebříčku nejsilnějších pasů, který na základě údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců sestavují konzultanti z Henley& Partners, už třetí rok v řadě.
Český cestovní doklad tak je výhodnější než kterýkoli ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky. Oproti minulému vydání žebříčku si pak Češi polepšili o jednu příčku, počet zemí, kam ale mohou cestovat bez víza, se ale snížil o jednu ze 186 na 185 zemí.
Tvůrci žebříčku poukazují na to, že nejnovější pořadí odráží největší rozdíl mezi národy v horní a dolní části seznamu od zahájení průzkumu před 17 lety. Na konci seznamu – ještě sedm míst pod Severní Koreou, která platí za zemi naprosto odříznutou od vnějšího světa – je Afghánistán, kde státní příslušníci mohou získat bezvízový přístup pouze do 26 zemí. Několik států totiž přerušilo diplomatické styky s obklíčenou zemí poté, co v srpnu převzal moc Tálibán. Na chvostu žebříčku se dlouhodobě drží země stíhané válečnými konflikty. Jen o příčku výše než Afghánistán se drží Irák (28 zemí) a Sýrie (29 zemí).
Žebříček nejmocnějších pasů:
Henley Passport Index ranking Henley & Partners
Trh s korporátními dluhopisy se vyčistil. Finanční poradci si vybírají a nechtějí špatné produkty prodávat. Rizikem je nákup dluhopisů po internetu. Slabé emitenty smete inflace, předpovídá analytik Martin Dočekal ze serveru Dluhopisář.cz.
Část dluhopisů zkrachuje, tragédie to ale není, říká dluhopisový analytik Martin Dočekal
Money
Kauza americké stáže poslance Jana Farského ze STAN utěšeně bobtná. Původní nadšený souhlas s jeho cestou se i u koaličních partnerů zvrtnul v kritiku. Postupně se ukázalo, že Farského pobyt v USA nepotrvá šest měsíců jak tvrdil, ale osm, navíc o tom, že má odjet do Ameriky, věděl už od loňského května. A Oregonská univerzita, na níž stáž absolvuje, není až tak prestižní, jak prezentuje, má horší mezinárodní rating než Univerzita Karlova. Farský ale na odjezdu trvá, a opravdu nehodlá složit poslanecký mandát. „Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl,“ říká. Tak určitě.
Politický diář Jany Havligerové: Skromnost jako Brno
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.