Češi mají sedmý nejsilnější pas, bez víza mohou do 185 zemí
Nejsilnější pasy mají Japonci a Singapurci, bez víza mohou vycestovat do 192 zemí z 227. Češi sdílí sedmé místo spolu s Australany, Kanaďany, Řeky a Malťany. Singapur a Japonsko se drží v čele žebříčku nejsilnějších pasů, který na základě údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců sestavují konzultanti z Henley& Partners, už třetí rok v řadě.
Český cestovní doklad tak je výhodnější než kterýkoli ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky. Oproti minulému vydání žebříčku si pak Češi polepšili o jednu příčku, počet zemí, kam ale mohou cestovat bez víza, se ale snížil o jednu ze 186 na 185 zemí.
Tvůrci žebříčku poukazují na to, že nejnovější pořadí odráží největší rozdíl mezi národy v horní a dolní části seznamu od zahájení průzkumu před 17 lety. Na konci seznamu – ještě sedm míst pod Severní Koreou, která platí za zemi naprosto odříznutou od vnějšího světa – je Afghánistán, kde státní příslušníci mohou získat bezvízový přístup pouze do 26 zemí. Několik států totiž přerušilo diplomatické styky s obklíčenou zemí poté, co v srpnu převzal moc Tálibán. Na chvostu žebříčku se dlouhodobě drží země stíhané válečnými konflikty. Jen o příčku výše než Afghánistán se drží Irák (28 zemí) a Sýrie (29 zemí).
Žebříček nejmocnějších pasů:
Trh s korporátními dluhopisy se vyčistil. Finanční poradci si vybírají a nechtějí špatné produkty prodávat. Rizikem je nákup dluhopisů po internetu. Slabé emitenty smete inflace, předpovídá analytik Martin Dočekal ze serveru Dluhopisář.cz.Část dluhopisů zkrachuje, tragédie to ale není, říká dluhopisový analytik Martin Dočekal
Money
Kauza americké stáže poslance Jana Farského ze STAN utěšeně bobtná. Původní nadšený souhlas s jeho cestou se i u koaličních partnerů zvrtnul v kritiku. Postupně se ukázalo, že Farského pobyt v USA nepotrvá šest měsíců jak tvrdil, ale osm, navíc o tom, že má odjet do Ameriky, věděl už od loňského května. A Oregonská univerzita, na níž stáž absolvuje, není až tak prestižní, jak prezentuje, má horší mezinárodní rating než Univerzita Karlova. Farský ale na odjezdu trvá, a opravdu nehodlá složit poslanecký mandát. „Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl,“ říká. Tak určitě.Politický diář Jany Havligerové: Skromnost jako Brno
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.