Češi nemají na splátky. Objem nespláceného dluhu poprvé po deseti letech vzrostl

Poprvé za deset let se v letošním první čtvrtletí zvýšil objem nespláceného dluhu Čechů. „Měli bychom to brát jako varovný signál. Rizikovější jsou zejména krátkodobé úvěry, jejichž celkový objem se opět zvyšuje,“ komentuje statistiku výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
Nesplácený dluh Čechů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,3 procenta na 28,2 miliardy korun. Jde o první růst tohoto ukazatele za deset let, kdy se tato statistika sleduje. Celkové zadlužení obyvatelstva meziročně stouplo o 3,3 procenta na 3,18 bilionu korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
„Za uplynulých deset let je to poprvé, kdy se meziročně zvýšil nesplácený dluh, což bychom měli brát jako varovný signál. Rizikovější jsou zejména krátkodobé úvěry, jejichž celkový objem se opět zvyšuje. Každý by si měl důkladně rozmyslet, zda si na spotřebu potřebuje půjčovat,“ uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
Chystá se další, v pořadí již třetí akce milostivého léta. Tentokrát se zaměří na odpuštění vybraných dluhů vzniklých v souvislosti s daňovým systémem. Kdo bude moci o odpuštění požádat? Jakých nedoplatků se daňové milostivé léto týká? A jakým způsobem bude mimořádné odpuštění probíhat? Na to v komentáři odpovídá Vít Křivánek, partner a vedoucí oddělení daňových sporů ze společnosti BDO.
Milostivé léto 2023. Které dluhy se stát chystá lidem odpustit
Názory
Objem úvěrů na bydlení dosáhl na konci prvního čtvrtletí 2,63 bilionu korun a meziročně se zvýšil o 2,8 procenta. Objem dluhu na spotřebu činil 541,4 miliardy korun, o 5,7 procenta více než před rokem.
Proti stejnému období loni klesl počet dlužníků, kteří nesplácejí svůj krátkodobý dluh, o dvě procenta na 172 tisíc. Naopak se zvýšil objem krátkodobého dluhu ohroženého nesplácením, a to o 2,9 procenta na 23,17 miliardy korun. O pět procent se zvýšila i průměrná nesplácená částka na jednoho dlužníka, a to na 134 312 korun.
Starší generace splácí zodpovědně
Objem dluhu na spotřebu ohroženého nesplácením se nejrychleji zvýšil u lidí ve věku od 30 do 34 let - o 11 procent. U této věkové kategorie zároveň nejrychleji roste i celkový objem úvěrů na spotřebu. Objem nespláceného dluhu se zvýšil u všech věkových kategorií s výjimkou nejstarší nad 55 let.
Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který schválila sněmovna hlasy 154 ze 165 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Předloha umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. Poslanci schválili i obdobný návrh pro dluhy na sociálních odvodech.
Dlužíte na daních či odvodech? Poslanci jsou pro snazší vyrovnání dluhů
Money
Regionálně se objem nespláceného dluhu na spotřebu meziročně snížil pouze v Olomouckém a Karlovarském kraji. Ostatní kraje zaznamenaly zvýšení, nejvíce v Jihočeském a Středočeském kraji, kde objem tohoto dluhu vzrostl o 6,3 procenta, respektive pět procent.
„Zpomalení hypotečního trhu je stále znatelné. Důvodem jsou vysoké úrokové sazby, poměrně vysoké ceny nemovitostí i opatrnost. Aktuálně nastavené podmínky pro získání hypoték navíc mohou být pro některé žadatele obtížně splnitelné,“ uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.
Nejvíce klesl objem úvěrů z dlouhodobého dluhu u lidí ve věkové kategorii 15 až 24 let, o 22 procent, a v kategorii 25 až 29 let, o 25 procent. Objem dlouhodobého dluhu naopak narostl u věkových kategorií 45 až 54 roků a nad 55 let, kde to bylo shodně o 11 procent.
Spolu se zpomalující poptávkou po dlouhodobých úvěrech klesá i nesplácená částka dlouhodobého dluhu. Meziročně se snížila o desetinu na pět miliard korun. Dynamika poklesu se ale velmi zpomalila. Snížil se také počet dlužníků ohrožených nesplácením, o sedm procent na 9895. Ještě před čtyřmi lety, na začátku roku 2019, jich byl zhruba dvojnásobek.
Nějaký závazek po splatnosti má deset procent obyvatel ČR. Proti loňskému roku se podíl zvýšil o tři procentní body. Nejčastější příčinou neschopnosti splácet závazky je stejně jako loni ztráta zaměstnání. Ukázal to průzkum společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Desetina Čechů nesplácí půjčky včas. A jejich počet roste
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.