Češi přestávají zvládat své dluhy. Po splatnosti je 31 miliard korun

Lidé mají stále větší potíž se splácením svých závazků. Vyplývá to z aktuálních údajů registru Solus, který eviduje dluhy fyzických osob. Dlužná částka po splatnosti evidovaná u spotřebitelů vzrostla za poslední čtvrtletí loňského roku o dvě stě milionů korun. Celkem činí dluhy po splatnosti 30,9 miliardy korun. Mezičtvrtletně se výše nesplacených dluhů zvýšila poprvé od března 2020.
Počet spotřebitelů s dluhem po splatnosti sice klesl o pět tisíc na 423 tisíc osob, potíže se splácením však u zbývajících v posledním roce rostly. Jan Stopka, tajemník sdružení Solus předpokládá, že schopnost lidí splácet závazky bude dál klesat.
Trabl jménem energie
„V průběhu celého roku 2022 jsme zaznamenávali signály, že někteří spotřebitelé mají častěji potíže s úhradou svých závazků. V roce 2023 lze očekávat stále se zvyšující tlak na rodinné rozpočty zejména v důsledku vysokých cen energií a pokračující vyšší inflace. V této souvislosti je důležité zopakovat doporučení, aby v případě potíží s úhradou splatných závazků spotřebitelé co nejdříve kontaktovali svého věřitele a situaci s ním řešili včas,“ uvedl Stopka.
Živnostníci, drobní zaměstnavatelé i firmy, které mají dluhy na sociálních odvodech, by mohli letos od začátku července do konce listopadu dostat šanci na jejich snadnější srovnání. Při splacení dlužného pojistného by jim sociální správa odpustila penále a exekuční náklady. Úhrada by byla možná i ve splátkách. Nový zákon s úpravou dalšího kola milostivého léta schválila vláda, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Lidé také šanci zbavit se úroků a penále na daních a clech, pokud splatí původní dlužnou částku.
Milostivé léto se vrací. Vláda chce odpustit dluhy na sociálních odvodech
Money
V rámci celé České republiky mělo ke konci loňského roku negativní záznam o existujícím závazku po splatnosti v registru 4,87 procenta dospělých občanů. V minulém čtvrtletí to bylo 4,94 procent občanů.
Jedním ze signálů o rostoucím tlaku na platební morálku spotřebitelů je i průměrná výše dluhu po splatnosti, která připadá na jednoho občana zapsaného v Solusu. Ta sice v dlouhodobém horizontu klesá, v meziměsíčním srovnání se však od loňského srpna do konce roku zvýšila o řádově tisíc korun na 45 192 korun.

„Z dotazů do registru Solus je patrný také zvýšený zájem o úvěry mezi klienty, kteří již mají v registru záznam o závazku po splatnosti. Existenci takového dluhu odhalily při dotazu do registru členské společnosti v roce 2022 v průměru u patnácti klientů ze sta,“ doplnil Stopka.
Rostoucí ceny potravin, energií a vysoké úrokové sazby tlačí chudší země ke zdi. Řada z nich brzo nebude mít na splácení svých dluhů.
Chudým zemím hrozí bankroty
Trhy
Regionální rozdíly
Mezi regiony existují významné rozdíly v platební morálce spotřebitelů či možnosti dostát svým závazkům. A to nejen na úrovni okresů, ale i jednotlivých městských čtvrtí. Například v rámci celé Ostravy eviduje Solus podíl občanů s dluhy po splatnosti 8,47 procenta. V městském obvodu Slezská Ostrava je to však víc než 38 procent občanů. Podobné rozdíly lez dohledat v řadě dalších měst i regionů České republiky.
Tradičně nejnižší podíl osob s dluhem po splatnosti byl ke konci roku ve Zlínském kraji, 3,01 procenta dospělých občanů či v kraji Vysočina, 3,04 procenta. Naopak nejvyšší podíl těchto osob je v Ústeckém kraji, 9,82 procenta, a v Karlovarském kraji, kde je to 8,72 procenta.
Životní úroveň Čechů klesá kvůli pádící inflaci nejvíce od vzniku České republiky. Ke všeobecné drahotě se podle ekonoma Lukáše Kovandy z Trinity Bank v příštím roce přidá také vlna propuštění, jakou Češi dlouho nepamatují.
Lukáš Kovanda: K pokračující drahotě se příští rok přidá i vlna propouštění
Názory
Podíl osob se závazkem po splatnosti na celkovém počtu obyvatel ve věku 18+ let v jednotlivých krajích:
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.