Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi se dočkali. Průměrná mzda se jim konečně zvýšila

Průměrná mzda v Česku se zvýšila
ČTK
Jiří Frydlewicz
fry

Průměrná mzda v Česku se v prvním čtvrtletí letošního roku reálně zvýšila o 4,8 procenta, uvedl Český statistický úřad. Potvrdilo se tak očekávání analytiků. Kupní síla domácností nicméně podle nich stále nedosáhla úrovně před pandemií covidu-19. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 2,1 procenta, doplnili statistici.

Statistici uvedli, že v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda o sedm procent. A to na 43 941 korun. Reálně vzrostla o 4,8 procenta. Medián mezd činil 36 651 korun. Objem mezd se zvýšil o 7,2 procenta, počet zaměstnanců vzrostl o 0,1 procenta.

„Reálná mzda v 1. čtvrtletí 2024 vzrostla o 4,8 procenta, a to díky nižšímu růstu spotřebitelských cen než v minulých obdobích. Po devíti čtvrtletích tak nastal obrat, i když v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla,“ uvedla Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.

prodejna Tesco (ilustrační foto)

Řetězec Tesco od července zvýší mzdy. Následuje své konkurenty

Provozní zaměstnanci obchodního řetězce Tesco ČR s tarifní mzdou dostanou v základu od 1. července přidáno průměrně osm procent. V distribučním centru si polepší o sedm procent a individuálně se mzdy zvýší také pracovníkům se smluvní mzdou. Letos mzdy vzrostly i v jiných obchodních řetězcích. Už dříve například ve společnosti Penny Market, Albert či Lidl.

Přečíst článek

„V letošním prvním čtvrtletí mzdy meziročně svižně rostly například v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, kde šlo patrně o zhruba sedmiprocentní nárůst, dále v informačních a komunikačních činnostech či v průmyslu. Naopak neslavně si vedli zaměstnanci v zemědělství či v peněžnictví a pojišťovnictví, kteří si meziročně přilepšili jen o zhruba dvě až tři procenta,“ připomněl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Polepšili si zdravotníci

Nejvíce vzrostla průměrná mzda v oblasti zdravotní a sociální péče (o 11,1 procenta), administrativní a podpůrné činnosti (o 10,2 procenta) a také v činnostech souvisejících s odpadními vodami, odpady a sanacemi (o 10,1 procenta). K nejnižšímu růstu došlo ve vzdělávání (1,9 procenta) a ve veřejné správě a obraně (2,1 procenta).

Medián mezd (36 651 korun) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,5 procenta, u mužů dosáhl 39 541 korun, u žen byl 33 793 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 20 753 korunami a 69 219 korunami.

Reálné mzdy se do posledního čtvrtletí loňského roku snižovaly devět kvartálů po sobě, což je v historii Česka ojedinělé. Ve čtvrtém čtvrtletí průměrná nominální mzda vzrostla o 7,1 procenta, kvůli vysoké inflaci ale reálně klesla o 1,2 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, byl ve čtvrtém čtvrtletí 39 685 korun.

Průměrná mzda na Slovensku stoupla

Slováci bohatnou. Průměrná mzda jim vzrostla nejrychleji za poslední tři roky

Průměrná mzda na Slovensku vzrostla o devět procent, informoval slovenský statistický úřad. Ten dále uvedl, že nezaměstnanost v prvním čtvrtletí dosáhla nejnižší úrovně od roku 1994.

Přečíst článek

Andrej Babiš

David Ondráčka: Premiér Babiš, europoslankyně Nerudová a učitel Fiala. Aneb zprávy z března 2026

Nabízím výběr zpráv z médií z března 2026. Tento text je hluboká nadsázka, satira, nese dokonce i stopy sarkasmu a humoru. Není možné jej brát jakkoli vážně, protože teď v květnu 2024 přece nikdo nemůže vědět, o čem se bude psát v březnu 2026, to každý ví. Všechno bude jinak, třeba.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme