Češi se po letech konečně dočkají výrazného růstu reálných mezd

Pracovníci v Česku se v příštím roce dočkají růstu reálných mezd, jaký zažili naposledy v předcovidovém roce 2019. V očištění o inflaci by totiž mzdy v Česku měly stoupnout o 3,9 procenta. Údaj vychází z výpočtu Trinity Bank na základě aktuálních dat z inflační prognózy ministerstva financí a prognóz vývoje nominálních mezd, jak je zachycuje Česká národní banka.
V letošním roce ovšem ještě mzdy reálně poklesnou. A to dokonce druhým nejvýraznějším tempem v novodobé historii ČR od roku 1993. Měly by se totiž v očištění o inflaci snížit o 2,5 procenta. Výrazněji už klesly jen loni, a sice o rekordních 8,5 procenta (viz graf níže).

Průměrný pracovník v Česku tak dohromady za letošek a loňský rok čelí průměrnému poklesu výdělku o více než desetinu. To je v celé historii ČR zcela nebývalá situace. Před rokem 2022 – za celé období let 1994 až 2021 – klesala reálná mzda nejvýrazněji v krizovém roce 2013, a to o 1,5 procenta. Pokles reálných mezd pak nastal už jen v letech 1998 a 2012. Souhrnný pokles reálných mezd v letech 2012 a 2013, kdy se Česko potýkalo s dopady evropské dluhové krize, však činil jen mírně přes dvě procenta. A byl tedy zhruba pětinásobně nižší než aktuální pokles reálných mezd v souhrnu let 2022 a 2023.
Klíčovým důvodem reálného růstu mezd v příštím roce bude razantní pokles meziroční inflace, k němuž dojde hned zkraje příštího roku. Navýšení výdělků, které v příštím roce bude nominálně odpovídat necelým sedmi procentům, by tak mělo inflaci s poměrně výraznou rezervou překonat. Reálný růst výdělků, čítající zmíněná 3,9 procenta, tak překoná dlouhodobý průměr – průměr let 1994 až 2023 – změny reálných mezd, jenž odpovídá zhruba 2,8 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.