Češi si z bankomatu vybírají přes pět tisíc korun

Během pandemie počet výběrů z bankomatů klesl, vzrostla ale vybíraná částka. Češi si uspořili navíc zhruba dvě stě miliard, ovšem už začínají covidový polštář rozpouštět.
Co se týče platebních zvyklostí, koronavirová pandemie přinesla nový jev - počet výběrů z bankomatů klesl. Z dat České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že v roce 2020 banky registrovaly 143 milionů výběrů z bankomatů, přičemž o rok dříve to bylo 179 milionů transakcí.
Trend odráží změnu životního stylu během pandemie: počet výběrů sice klesl, vzrostla ale vybíraná částka. V průměru Češi vybrali při jedné návštěvě 5133 korun, což je meziročně o 560 korun více.
Z údajů bankovní asociace dále vyplývá, že počet Čechů využívající „chytré” způsoby placení dále roste. Mobilem platí téměř pětina Čechů a na 82 procent lidí upřednostňuje bezkontaktní platbu kartou.
Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 740,7 miliardy korun. To je o 12,3 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v dubnové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Ministerstvo o tom informovalo v rámci Čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu.
Česku se dluh prodraží. Schillerová musí najít 740 miliard
Money
Přesto je hotovost stále populární. Loni bylo v oběhu přes 711 miliard korun, což je meziroční nárůst o rekordních 67,5 miliardy korun.
„Výše oběživa i jeho struktura byly v minulém roce jednoznačně výrazně ovlivněny pandemií. Lidé se zkrátka báli a hromadili hotovost pro případ nejhoršího,” míní gestor ČBA Tomáš Hládek. Podle informací z ČNB růst oběživa i nadále poměrně rychle pokračuje.
Češi během pandemie hromadili i úspory, v bankách během loňska přibylo zhruba 200 miliard „covidových” peněz. Teď se trend mění. „Covidové nad-úspory letos v květnu poprvé od loňského léta nestouply, ba dokonce mírně klesly. Vysvětlení je nasnadě: právě v květnu došlo k uvolnění restrikcí v maloobchodě a službách,” uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
Foto: ČTK
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.