Češi v dubnu uzavřeli nejméně hypoték za tři roky, kvůli přísnějším pravidlům

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
Citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila patrně nová přísnější pravidla České národní banky pro jejich poskytování. Jejich očekávaná platnost zároveň vedla k určitému předzásobení v dřívějších měsících. Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje a tento trend zůstane i v dalších měsících vzhledem k dalšímu růstu tržních úroků. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 procent.
„Ačkoliv zájem o vlastní bydlení ve společnosti neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni a schopni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. Za ČSOB Stavební spořitelnu v aktuálních výsledcích vidíme pokračující propad objemu uzavřených úvěrů ze stavebního spoření. Vzhledem k nejistému vývoji na trhu očekáváme, že propad objemů může pokračovat i v dalších měsících,“ uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.
„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Štěpán Křeček: Drahé hypotéky mohou zlevnit nemovitosti
Názory
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, bez refinancování, v dubnu klesl o více než 11 miliard korun na 14,2 miliardy korun. Jde o nejnižší objem zhruba za tři roky, uvádí Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
U refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak ze 4,9 miliardy na 3,3 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték klesl pod 4500, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7000 a loni pak 9500. Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírně slabší, i tak ale v dubnu zesílil ze 30 na 50 procent.
Růst sazeb pokračuje již rok v řadě a průměrná hypoteční sazba se v dubnu dostala na nejvyšší úroveň od první poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje také uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty dříve, kdy byly úrokové sazby nepatrně nižší. Nabídkové ceny hypoték se nyní pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 5,0 do 6,5 procenta závislosti na konkrétních parametrech hypotéky a vzhledem k vývoji tržních úrokových sazeb budou podle asociace patrně ještě mírně růst.
Průměrná hypotéka v dubnu mírně klesla pod 3,2 milionu Kč. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. S růstem úrokových sazeb se zvyšuje i měsíční splátka úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1600 až 2000 Kč.
Ve srovnání s dvouprocentní sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, pětiprocentní sazba znamená růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 5000 až 6000 Kč měsíčně.
Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu zaznamenala v lednu nový rekordní nárůst téměř o půl procentního bodu na 3,43 procenta ročně. Zrychlení růstu úroků se podepsalo i na objemu poskytnutých hypoték. Hypoteční trh ochlazuje, výrazněji v tomu bude pokračovat i v dalších měsících, uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Hypoteční sazby ještě nikdy nerostly rychleji, trh s úvěry na bydlení už se ochlazuje
Money
Rodinná firma Donalda Trumpa prodala nájemní smlouvu na washingtonský hotel skupině investorů z Miami. Ti chtějí hotel, který patři k symbolům Trumpovy moci v době, kdy byl prezidentem USA, přejmenovat na Waldorf Astoria.
Trumpův hotel našel nového majitele. Floridští investoři za něj zaplatili rekordní sumu
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.