Češi volí jistotu, rekordně investují do státních dluhopisů
Zájem o státní dluhopisy v čase covidu ještě posílil, v právě skončené 12. emisi Dluhopisů Republiky si Češi objednali státní dluhopisy za 5,6 miliardy korun. To je vůbec nejvíce od zahájení jejich prodeje na konci roku 2018. Uvedlo to ministerstvo financí.
V předchozí 11. emisi si lidé koupili státní dluhopisy za 4,4 miliardy korun. Dnes ministerstvo financí (MF) zahájilo prodej 13. emise dluhopisů určených pro občany, tzv. Dluhopisů Republiky. Ty bude možné koupit do 23. prosince.
„Rekordní výsledek právě skončeného dvanáctého úpisu Dluhopisu Republiky potvrzuje dlouhodobě vysoký zájem Čechů o státní dluhopisy, které nabízí bezpečné zhodnocení úspor a také atraktivnější výnos díky zrušené 15procentní dani z příjmů. Stejně jako v předchozích obdobích byl pro občany drtivě nejoblíbenějším dluhopisem ten protiinflační, který dnes v době celosvětově dočasně zvýšené inflace nabízí atraktivní způsob, jak chránit své úspory,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dále uvedla, že v následujících dnech dojde k drobným zpřesněním výsledku 12. emise. „Předpokládáme nicméně, že půjde o historicky nejlepší čísla od konce roku 2018, kdy jsme Dluhopis Republiky občanům poprvé nabídli,” dodala. Během 11 předchozích upisovacích období lidé nakoupili dluhopisy za zhruba 33 miliard korun.
Víno, akcie a dluhopisy. Majetek ve fondech kvalifikovaných investorů roste rychleji než zbytek trhu.
Ve fondech "pro bohaté" už je 235 miliard
Money
Pojistka proti inflaci
V nové emisi MF nabízí opět dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů.
Reinvestiční spořicí dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na 1,8 procenta, zatímco u předchozí byl 1,5 procenta. „Průměrný výnos tohoto dluhopisu koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu,” uvedlo MF. U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanovený podle vývoje spotřebitelských cen. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období je stanovená na nula procent ročně.
„Vyšší výnos reflektuje nárůst tržně obchodovaných vládních dluhopisů. Jde o zajímavý bezrizikový produkt. Nicméně investor může realizovat atraktivnější výnos prostřednictvím investice do korporátních dluhopisů velkých a stabilních emitentů. Zde však musí vybírat pouze dluhopisy velkých bezpečných firem s akceptovatelnou mírou kreditního rizika,” uvedl Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.
Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.
Většina nabídek pochybných investic cílí na vyšší střední třídu, na vzdělané lidi, lékaře, podnikatele, daňové poradce, vlastně specialisty, kteří si peníze vydělali tvrdou prací. „Problémem je, že když při nabídce člověk slyší ČNB, tak na to skočí. Ti lidé nejsou hamižní. Oni odevšad slyší, že čtyři procenta bude inflace, takže slibovaný výnos sedm procent je nezarazí,“ říká v rozhovoru pro server newstream.cz šéfka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Brodani. Největší smysl přitom podle ní mají tradiční, pravidelné a dlouhodobé investice. Jana Brodani: V junk dluhopisech a kvazifondech může být až sto miliard
Money
Když se prochází londýnským obchodním domem Selfridges nebo Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech, upoutá Středoevropana na první pohled jedna zvláštnost: velká část lidí, kteří nakupují v těchto top obchoďácích světa, nosí teplákové soupravy a tenisky. Jde často o produkty slavných fashion brandů jako Gucci či Louis Vuitton. Svět se mění a ani svět módy nezůstává na místě. Proměnil se, nabízí oblečení ulice. Proč se tak stalo, kolik stojí třeba takové tenisky Gucci a lze na tom i nějak vydělat?Móda ulice za miliardy. Mikina za tisíce eur je taky výnosná investice
Leaders
Fond kvalifikovaných investorů Pro arte, který se zabývá investicemi do umění, vstupuje na regulovaný trh pražské burzy. Na pražské burze se bude obchodovat s uměním. Vstoupí na ni fond Pro arte
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.