Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí oproti třetímu propadla, za celý rok ale vzrostla

Česká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí oproti třetímu propadla, za celý rok ale vzrostla
Škoda Auto
Dušan Kütner

Hrubý domácí produkt Česka vzrostl v roce 2022 podle předběžného odhadu o 2,5 procenta. Ve 4. čtvrtletí HDP klesl mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně vzrostl o 0,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Někteří analytici míní, že česká ekonomika se letos začne odrážet ode dna.

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl v roce 2022 podle předběžného odhadu o 2,5 procenta vyšší než v roce 2021. Růst byl podpořen výdaji na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měly výdaje na konečnou spotřebu domácností. Růst hrubé přidané hodnoty byl podpořen zejména zpracovatelským průmyslem a skupinou odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Lukáš Kovanda: Je to oficiální. Česká ekonomika vstoupila do recese

Tuzemská ekonomika se loni ve druhém pololetí pomořila do recese. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se loni v posledních třech měsících roku propadla v porovnání s obdobím července až září o 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že mezičtvrtletní pokles zaznamenala už právě ve druhém loňském čtvrtletí, je tak nyní splněna definice recese. Tedy mezičtvrtletní pokles výkonu ekonomiky alespoň ve dvou po sobě následujících čtvrtletích.

Přečíst článek

V posledním čtvrtletí roku 2022 výkon české ekonomiky mezičtvrtletně klesl o 0,3 procenta. Hlavním důvodem byly zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

zdroj: ČSÚ

„V posledním čtvrtletí roku 2022 výkon české ekonomiky mezičtvrtletně klesl o 0,3 procenta. Hlavním důvodem byly zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ podotkl Kermiet.

Globální ekonomika letos zpomalí kvůli inflaci a válce na Ukrajině.

Globální HDP letos zpomalí kvůli inflaci a válce na Ukrajině

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil odhad letošního růstu globální ekonomiky. Podle aktualizované prognózy fondu se celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o 2,9 procenta, zatímco loni v říjnu MMF letošní růst odhadoval na 2,7 procenta. Ke zlepšení výhledu podle měnového fondu přispělo předpokládané oživení ekonomické aktivity v Číně, kterou loni brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru.

Přečíst článek

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně, míní hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Zatímco německý HDP poklesl o dvě desetiny procenta, francouzský a belgický o jednu desetinu vzrostl. Do tohoto obrázku zapadají i výsledky české ekonomiky, která v závěru roku poklesla v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta. „S ohledem na vývoj inflace, respektive propad kupní síly obyvatel, je to stále velmi slušné číslo,“ uvedl.

Slábnoucí domácí poptávku vykompenzoval lepší zahraniční obchod a investice stimulované ať už dlouhodobě přetrvávajícím napětím na trhu práce nebo snahou o dosažení energetických úspor. Navzdory domu, že česká ekonomika ve druhém pololetí loňského roku procházela recesí, za celý rok 2022 dosáhla růstu 2,5 procenta. „Řada odvětví a oborů ještě v prvním pololetí prožívala postcovidový restart, druhá půlka roku už byla v režii průmyslu. Z průmyslu dokonce začaly přicházet první signály o zmírňování inflační vlny, a to především díky postupnému snižování cen komodit, zejména pak ropy a kovů,“ dodal.

Ekonomika se začne odrážet ode dna, míní analytik

Rok 2023 bude podle Dufka rovněž poznamenaný vysokou inflací, a proto ani výkon tuzemského hospodářství nebude minimálně v první polovině roku silný. „Přesto lze očekávat, že díky zahraničnímu obchodu a pokračující investiční aktivitě se ekonomika začne postupně odrážet ode dna a ve druhém pololetí opět poroste. Výsledkem za celý rok bude pravděpodobně stagnace, respektive kladná nula. Hlavním rizikem zůstává inflace a dostupnost komodit a dalších vstupů nutných pro chod tuzemského hospodářství,“ poznamenal Dufek.

Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu

Špatná zpráva pro české firmy. Německá ekonomika ke konci roku překvapivě klesla, míří k recesi

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu nečekaně klesl o 0,2 procenta. Uvádí to v dnes zveřejněném rychlém odhadu spolkový statistický úřad. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že německá ekonomika bude stagnovat. Německo je přitom nejdůležitějším trhem pro české firmy.

Přečíst článek

Meziročně HDP ve 4. čtvrtletí vzrostl o 0,4 procenta. Meziroční růst podpořily především výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka. Naopak negativní vliv měly výdaje na konečnou spotřebu. Na straně tvorby přidané hodnoty se v meziročním srovnání dařilo především průmyslu, naopak pokles nastal ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Nezaměstnanost se v prosinci mírně snížila

Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v prosinci  loňského roku 2,2 procenta. Meziročně se snížil o 0,1 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 1,9 procenta, u žen 2,5 procenta.

„Zatímco listopadové údaje Výběrového šetření pracovních sil naznačovaly možnost zlomu trendu směrem k vyšší nezaměstnanosti, prosincová data toto nepotvrdila. Schopnost české ekonomiky absorbovat pracovní sílu zůstává vysoká,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Recese bude jen mírná a krátká, zhodnotil novou prognózu ministerstva Stanjura

Nová makroekonomická prognóza ministerstva financí (MF) počítá letos s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta. Průměrná celoroční inflace by měla být 10,4 procenta.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Povánoční slevy v obchodech

Češi rozpouštějí úspory. Ekonomika rostla nejrychleji od třetího kvartálu 2022

Přečíst článek
Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

Přečíst článek
Doporučujeme