Česká ekonomika si drží tempo. Nejistoty ale přetrvávají

Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českéhoo statistického úřadu (ČSÚ). Výsledek analytiky nezarmoutil, ale ani nepotěšil. Očekávali jej.
Česká ekonomika v úvodu roku podle dnes zveřejněného předběžného odhadu statistického úřadu rostla mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku si připisuje dvě procenta. Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale srvnávací základ loni nebyl nijak vysoký.
„Meziroční růst ekonomiky o dvě procenta byl výhradně podpořen domácí poptávkou, zejména výdaji na konečnou spotřebu domácností. Negativní příspěvek mělo saldo zahraničního obchodu,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
„Díky rostoucí kupní síle a docela pozitivnímu naladění spotřebitelů se tak i letos domácí poptávka, respektive spotřeba, stane hlavním motorem hospodářství,“ dodává Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas s tím, že o nějakém nákupním boomu hovořit nelze, protože spotřeba roste docela umírněně a stále se ještě nedostala na předcovidovou úroveň.
„Na straně domácností zůstává jistá opatrnost, která brzdí jejich výdaje na spotřebu. Míra hrubých úspor dlouhodobě bývala kolem 12 procent. Během pandemie se zvýšila na 18 až 20 procent. A už neklesla,“ podotýká hlavní ekonom Deloitte David Marek.
V dalších čtvrtletích roku mohou na ekonomický růst podle analytika PwC Dominika Kohuta pozitivně působit nižší úrokové sazby, pokud se bankovní rada ČNB už za týden rozhodne pokračovat ve snižování na 3,5 procenta. To by podle Davida Marka výrazněji podnítilo investiční aktivitu firem.
Trumpovy nejistoty přetrvávají
Křehké oživení české ekonomiky ohrožuje obchodní válka, kterou by mohla zažehnout nově uvalená cla ze strany USA a také vytrácející se konkurenceschopnost Česka. Za celý rok by si česká ekonomika po loňském jednom procentu mohla podle analytiků připsat procenta dvě.
„Nadále ale budou převládat také obrovské nejistoty spojené s hrozbou akcelerace celní války EU s USA, které by mohly tlačit tempo růstu ČR i celé Evropy směrem dolů,“ dodal Kohout.
Pokud by byla znovuzavedena plošná 20procentní dovozní cla na Evropu ze strany USA, mohlo by odhadované dvouprcentní tempo růstu české ekonomiky podle ministerstva financí klesnout i o několik desetin procenta. „Česko by coby otevřená exportní ekonomika ve středu Evropy s vysokým podílem obchodu s evropskými partnery bylo v takovém případě více poškozené, byť stále méně než třeba Slovensko, kde narozdíl od nás patří Spojené státy mezi země s největším podílem vývozu,“ uzavírá Kohout.
Nejlepší úročení na českých spořicích účtech se aktuálně pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty. Pro ty vyšší sazby musí ale klienti obvykle splnit sérii podmínek. Navzdory nižším sazbám ale úspory na spořicích účtech zatím stále mírně rostou. Chování střadatelů se však začíná měnit, jak už registrují i některé banky.
Víme, kde v květnu dostanete nejlepší sazbu na spořicím účtu
Money
Průmysl padá a uhlí už nikdo nechce. Nákladní železniční doprava proto padá. Všude v Evropě. Česká ČD Cargo však chce být štikou ve vysychajícím rybníku. Zatímco ve Francii nebo v Německu to národní nákladní železniční dopravci „zabalili“, ČD Cargo má plán, jak na trhu nákladní dopravy získat větší podíl. „Prodáváme nadpotřebné vagony, lokomotivy,“ říká Tomáš Tóth, šéf ČD Cargo. Firma prochází v těžkých časech dietou, ale zároveň rozvíjí novou aktivitu. Chce se spojit s kamionovou dopravou. My dlouhé tratě, vy ty krátké.
Evropa páchá ekonomickou sebevraždu. Železnice je barometr, vidíme to, říká šéf ČD Cargo
Zprávy z firem
Pouze 17 procent firem očekává zlepšení, každá druhá společnost předpokládá stagnaci a téměř třetina dokonce další klesající trend, vyplývá z průzkumu mezi 130 firmami z česko-německé hospodářské sféry. Zotavení ekonomiky zpomaluje klesající investice a nedostatek kvalifikované pracovní síly.
Česko se propadlo v atraktivitě. Přeskočili nás Poláci
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.