Inflace v červnu jen kosmeticky poklesla. Ve zbytku roku ještě zrychlí | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace v červnu jen kosmeticky poklesla. Ve zbytku roku ještě zrychlí

čerpací stanice, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, tempo růstu ve srovnání s květnem tak zpomalilo o 0,1 procentního bodu. Největší vliv na zdražování měly ceny aut a pohonných hmot, uvedl ČSÚ.

Meziměsíčně ceny stouply o půl procenta. Hlavním tahounem inflace zůstává jednoznačně doprava. Automobily byly v červnu meziročně dražší o 5,7 procenta, za pohonné hmoty se platilo zhruba o pětinu více. „Například cena benzinu Natural 95 byla 32,47 korun za litr, což byla nejvyšší hodnota od července 2019,” uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Inflace je nadále poměrně výrazná, poblíž horní, tříprocentní meze tolerančního pásma inflačního cílování, primárně z důvodu více než pětinového nárůstu cen pohonných hmot. „V jejich případě se ovšem projevuje hlavně dramaticky ponížená loňská základna meziročního srovnání. Její ponížení způsobil loni na jaře pandemický prudký propad cen ropy na světových trzích, ” komentoval statistiku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Meziměsíčně se ceny za pohonné hmoty a oleje zvýšily o 1,7 procenta. Rostou sedm měsíců v řadě. Ve srovnání s květnem zdražily také výrobky pro údržbu a opravy bytu, oděvy a obuv nebo stravovací služby. 

Červnové zdražování bylo způsobeno především vývojem ve službách, kde ceny meziměsíčně poskočily o 0,9 procenta a meziročně o 3,4 procenta. „Rychlejší zdražování ve službách pravděpodobně souvisí s rozvolňováním protipandemických opatření. K tomu se připojují i sezónní faktory jako například zdražení rekreací. Stále více se na růstu spotřebitelských výdajů podílejí náklady související s bydlením, a to i ve formě služeb pro údržbu a opravy bytů,” uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Šéfka ECB Christine Lagardeová
video

ECB zvýšila inflační cíl na dvě procenta. A půjde i výš

Dosud měla banka inflační cíl stanoven „poblíž dvou procent, ale pod nimi”. To ale bylo podle analytiků matoucí. Důvodem změny měnové politiky je pandemie, ale také green deal.

Přečíst článek

Potraviny spíše zlevňovaly

Kromě růstu cen pohonných hmot se letos v červnu v citelné meziroční inflaci v ČR odrazil také vzestup cen alkoholu a tabáku, jehož zdražování pohání zejména zvyšování spotřební daně. Alkohol a tabák zdražily o 6,7 procenta.

Výrazně do inflace promluvil také nárůst cen vodného a stočného, a to o 5,5 procenta. Voda zdražuje paradoxně proto, že její spotřeba byla loni kvůli pandemii ponížená, takže vodárenské společnosti musí výpadek v tržbách dorovnávat zdražením, aby měly na nutné investice. 

Obecně je výraznější zdražování v oblasti služeb než zboží, což souvisí se snahou podnikatelů ve službách dohnat po otevření ekonomiky pandemické manko. Potraviny obecně spíše zlevňují, ceny vepřového masa klesly o 9,7 procenta, ovoce o 7,1 procenta, zeleniny o 6,8 procenta a cukru o 6,6 procenta. Meziměsíčně však v červnu citelně zdražily brambory a vejce, v obou případech o zhruba desetinu. 

V příštích měsících podle analytiků inflace dále zrychlí, přechodně nelze vyloučit růst až nad úroveň tří procent. „Bude se nadále projevovat jak efekt loňské ponížené základny, tak také letošní zdražování v oblasti výroby, růst cen materiálů a surovin. Ten je výsledkem post-pandemického zotavení, kdy se svět snaží překotně dohnat loňský ztracený rok,” komentoval Kovanda.

Daňové ráje pláčou, globální korporátní daň ožívá

Stanislav Šulc: Aby daně zase byly jistotou

Svět se mění a s tím se musí změnit i instituty, u nichž to nikdo nečeká. Třeba daně, které zatím odpovídají spíše společnosti koncem 19. století.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Ekonomika rostla rychleji, než se myslelo. Vláda utrácí nerozvážně, lidé pořád opatrně

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Přečíst článek
Doporučujeme