Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česká koruna je ve formě. Aktuálně patří mezi pět nejodolnějších měn světa

Bankovka v hodnotě 2000 korun
ČTK
Lukáš Kovanda

Česká koruna patří mezi pětici měn světa, které jsou vůbec nejodolnější v současné vysoce turbulentní době, tedy od středečního oznámení nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Koruna dokonce poráží i zlato, tradiční bezpečné útočiště. Jako jedna z mála česká měna vykazuje zpevnění vůči dolaru. Konkrétně, od středeční uzavírací hodnoty, tedy od doby krátce po oznámení nových cel, do dneška, do času krátce po třetí hodině odpolední středoevropského času, zpevnila vůči dolaru o 0,2 procenta, plyne z dat agentury Bloomberg.

Lépe na tom už z významnějších měn světa byl v daném období jen švýcarský frank (ten vůči dolaru posílil o 3,1 procenta), japonský jen (o 1,8 procenta), euro (o 1,1 procenta) a dánská koruna (o jedno procento). Všechny ostatní významnější měny světa vůči dolaru v daném období oslabily. Tedy včetně prominentních měn, jako je kanadský dolar, britská libra, švédská koruna, australský dolar nebo norská koruna, ale také včetně měn okolních zemí – polského zlotého a maďarského forintu.

Zatím se tedy příliš nepotvrzují obavy, které často tlumočí například zastánci rychlého přijetí eura v Česku. Ti mají za to, že v turbulentních časech, jako je právě tento, se bude česká koruna propadat mnohem dramatičtěji, rozhodně citelně více než nejen euro, ale také než zmíněné prominentní měny světa, z nichž většinu má ve svých devizových rezervách i Česká národní banka.

Výkonnost české měny se ale samozřejmě může zhoršit, neboť nynější situace je krajně nevyzpytatelná.

Opening Tesla Factory Berlin Brandenburg

Lukáš Kovanda: Akcie Tesly padají na úroveň, kam už se podívat nikdy neměly

Panikařící trhy sází na to, že ČNB v důsledku Trumpových cel výrazně zrychlí tempo snižování úrokových sazeb. Koruna se ale celkem drží, zato těžce krvácí třeba Muskova Tesla, ovšem překvapivě padá i zlato.

Přečíst článek

Zlato padá

Odolnost české koruny je ovšem o to pozoruhodnější, že v posledních dnech padá také zlato, poměrně překvapivě. Nemá být zlato pojistkou do těžkých časů? Propad zlata je zvláště výrazný ve švýcarských francích.

Od Trumpova středečního představení „tabulky smrti“, jak nový rámcový celní sazebník USA rychle překřtil Wall Street, ztratil žlutý kov vůči franku už bezmála sedm procent. Frank tak v době hrozby rozvratu světové ekonomiky v důsledku globální obchodní války plní roli bezpečného útočiště mnohem lépe než právě zlato. To klesá i v dolarech, ba právě i v českých korunách (v těch aktuálně o takřka čtyři procenta).

Důvodem je vybírání zisků investorů do zlata, jimiž chtějí krýt své ztráty v akciových obchodech, stejně jako nutnost skládat rezervu pro případ dalších ztrát na akciích. Slábne také vyhlížená poptávka po zlatě coby průmyslovém kovu (kvůli hrozbě globální recese) a, zejména v Asii, zlatě coby šperku (kvůli oslabení zákaznické kupní síly v důsledku oné možné globální recese).

Česká koruna se navíc drží i navzdory přehodnocování výhledu stran dalšího snižování úrokových sazeb Česká národní banky. Ještě v úterý minulý týden trhy většinově předpokládaly, že do roka klesne základní úroková sazba ČNB z nynější úrovně 3,75 procenta na 3,5 procenta. Nyní ale míní, že by to mohlo být spíše na rovná tři procenta, nebo dokonce na 2,75 procenta. A to navzdory inflačním tlakům, které může světová obchodní válka zesílit. Jenže vedle inflačních tlaků zesílí také riziko recese v Česku, na něž bude – jak nyní míní trh – tuzemská centrální banka reagovat právě výraznější než až do minulého týdne předpokládanou redukcí svých úrokových sazeb.

TOP 5 nejodolnějších měn světa v době Trumpovy celní paniky:
  1. švýcarský frank
  2. japonský jen
  3. euro
  4. dánská koruna
  5. česká koruna

Americký prezident Donald Trump

Trump přiostřuje. Číně hrozí dodatečným 50procentním clem

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší svá odvetná opatření vůči americkým clům. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Dodal, že USA s Čínou přeruší rozhovory ohledně požadovaných setkání. Jednání s ostatními zeměmi, které rovněž požádaly o schůzky, podle něj začnou okamžitě.

Přečíst článek

Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič

O clech jsme ochotni s USA diskutovat, zní z EU

Evropská unie je připravena diskutovat se Spojenými státy o nulových průmyslových clech i o nulových clech na automobily, uvedl komisař pro obchod Maroš Šefčovič po jednání ministrů zemí EU v Lucemburku. Dojednané řešení ale podle něj musí být přijatelné pro obě strany. Navzdory snahám EU se zatím takového řešení nepodařilo dosáhnout, dodal Šefčovič.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme