Česká spořitelna přichází s ESG fondy pro drobné investory

Česká spořitelna představila novou produktovou řadu podílových fondů ESG Mix, v jejichž portfoliích jsou dluhopisy a akcie vydávané firmami, které splňují standardy odpovědného a udržitelného podnikání.
Česká bankovní jednička představila novou produktovou řadu podílových fondů ESG Mix – ESG Mix 10, ESG Mix 30 a ESG Mix 50. Čísla v názvech fondů označují podíl akciové složky. Investor v portfoliu najde firmy jako je třeba lídr na trhu klimatizací ve Spojených státech (Trane Technologies), globální společnost v oblasti zdravotnické péče (Abbot Laboratories), anebo softwarový gigant Adobe.
„Nová produktová řada ESG Mix umožní i drobným investorům investovat prostřednictvím podílových fondů do firem zohledňujících principy udržitelnosti. Již koncem loňského roku představila Česká spořitelna komplexní ESG investiční řešení pro vyšší klientské segmenty,“ říká Roman Choc, šéf tribu Wealth Management České spořitelny.
Udržitelné projekty mají mít zelenou a měly by být podporovány, shodují se banky i další investoři. Zatím však stále není úplně jasné, co přesně ty udržitelné projekty jsou a obecně uznávaná kritéria se teprve hledají.
Hledá se ESG rating. Který systém hodnocení převládne?
Money
„Smíšené fondy ESG Mix budou dostupné všem retailovým segmentům, investice klienta bude možná již od několika stovek korun a ESG Mixy budou samozřejmě vhodným cílem i pro pravidelné investování,“ dodává Choc.
„Veškeré podkladové investice v ESG Mix fondech budou muset splňovat minimální standardy v oblasti environmentálních, sociálních a korporátních kritérií stanovených Erste Asset Management,“ říká Martin Řezáč, šéf české pobočky Erste Asset Management, která fondy spravuje. Investiční styl a tedy i výkonnost ESG Mix fondů by měly být podobné jako u ostatních srovnatelných smíšených podílových fondů.
Výhodnost investice se zatím stále drží klasickou účetní závěrkou a finanční analýzou. To se však v nejbližších letech může výrazně proměnit, protože do hry vstupují takzvaná ESG kritéria. Ta u firem nehodnotí jen tržby a zisky, ale také udržitelnost jejich byznys modelu v kontextu globálních klimatický i společenských změn. Jak takové uhlíkové účetnictví bude vypadat a jak se na ně firmy mají připravovat, prozrazuje v rozhovoru pro newstream.cz Martin Křivánek, odborník na ESG v poradenské společnosti KPMG, která s touto problematikou radí předním tuzemským bankám a dalším firmám. „Do udržitelnosti jdou nyní obří finanční prostředky a další jsou přislíbené, takže logicky aktuálně výnos takových investic jde rychle nahoru,” připomíná Křivánek.
„Uhlíkové účetnictví” nemusí být sci-fi, míní expert na udržitelnost Křivánek
Money
„Cílem je dosahovat totožného výnosového potenciálu při daném riziku, jako to známe u tradičních smíšených fondů,“ řekl Řezáč.
Udržitelné investování se stává novým standardem, jde o celosvětový trend nejen v oblasti financí. ESG investování integruje pohled na oblast životního prostředí, společensko-sociální klima, správu věcí veřejných i firemní politiku ve vztahu vůči zaměstnancům i obchodním partnerům jako ucelený investiční přístup.
Pandemie změnila spoustu návyků, některé trendy se akcelerovaly. „Vidíme spoustu pop-up podniků, nebo že si lidé dělají barbecue akce se sudem, sousedské akce, oslavy, tam určitě toto bude fungovat, hrají v tom roli i sociální média ve smyslu, jak se nyní lidé svolávají, jak probíhá socializace. Plus vidíme u mladší generace, že preferuje jiné typy drinků,” vysvětluje členka představenstva Plzeňského Prazdroje Pavlína Kalousová.
Pavlína Kalousová: Lidé budou pít víc pivo s přáteli či sousedy
Leaders
>>>>>>Zajímáte se o udržitelné investování? Pak by vám neměl unikdnout náš nový magazín. Objednávejte zde<<<<<<
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.