Čeká tuzemské hospody černý rok? Řada z nich bude muset uzavřít, říká odborník

Nižší útraty v restauracích kvůli rostoucí inflaci mohou vést k uzavírání podniků, nejvíce v menších městech a vesnicích. Lidé budou kvůli vyšším cenám navštěvovat restaurace méně a vyhledávat a orientovat se více na kvalitu. Uvedl to manažer Asociace kuchařů a cukrářů Tomáš Popp.
Růstu cen energií a dalších nákladů se podniky mohou přizpůsobit buď zvýšením cen pro zákazníky, nebo hradit růst nákladů ze své marže. To pro ně není dlouhodobě udržitelné, řekl Popp. Poznamenal, že ušetřit lze například investicí do šetrnějších technologií, na které lze čerpat dotace. Dostupné je to ovšem pouze pro firmy, které mají kapacitu na administrativu a které mohou uhradit část nákladů z vlastních zdrojů.
Rostoucí ceny v restauracích se podle Poppa projeví v útratách. Lze očekávat, že si lidé nebudou objednávat hlavně v čase oběda například dezerty nebo nápoje. Řada lidí si bude nosit obědy do práce z domova. „Celkově zřejmě dojde k nižší frekvenci návštěv zákazníků v restauraci. Zákazníci budou za své peníze vyžadovat prvotřídní služby. Kdo nebude schopen takové služby poskytnout, přijde o své místo na trhu,“ domnívá se.
Trh s komerčními nemovitostmi zažívá první mírné otřesy. Dopadá na něj růst energií a nákladů na provoz.
Trh komerčních nemovitostí čeká výprodej. První budou gastro provozy
Reality
V Česku je enormní počet restaurací
Popp ovšem upozornil také na to, že v ČR je enormní množství restaurací a podobných podniků. Na počet obyvatel je to nejvíce v Evropě, doplnil. Podle databáze poradenské firmy Dun & Bradstreet v ČR podniká 23 211 restaurací, společností s ručením omezeným nebo akciových společností. Letos jich přibylo 716, což je nejméně za deset, a zároveň 424 zaniklo.
Pokud budou lidé kvůli inflaci méně utrácet v restauracích, může to podle Poppa vést k zavírání podniků. „Je téměř jisté, že někteří provozovatelé neudrží krok. Bude se to hodně lišit regionálně. Menší města a vesnice budou v nevýhodě. Tam můžeme očekávat nejvíce uzavřených podniků,“ uvedl.
„Gastronomie má jistou dávku elasticity se přizpůsobit a nevěřím, že by prošla velkou selekcí, i když hlavně vesnické podniky to budou mít přetěžké,“ říká spolumajitel sítě Together David Petřík.
Petřík: Gastronomie to ustojí. Bolet to ale bude hlavně vesnické podniky
Enjoy
V české gastronomii obecně podle Poppa v posledních letech přibyly podniky s neformální atmosférou a přístupem k zákazníkům. Neznamená to ovšem, že by to bylo na úkor kvality služeb. Důraz se také více klade na kvalitu surovin a příprava pokrmů se osvobozuje od tradičních postupů, uvedl. „Přibývá kvalitních kaváren a cukráren. Revoluce v přípravě kávy je u nás v posledních letech bezprecedentní. Trendem posledních let jsou brunch. Zákazníci vyžadují a budou nadále oceňovat vysokou kvalitu služeb,“ dodal.
Jedním z důvodů, proč firmy ukončují činnost, je také nedostatek zaměstnanců na všech pozicích. „Vypořádat se s tím lze odpovídající oficiální mzdou a kvalitním pracovním zázemím. To každý zaměstnanec velmi ocení,“ uvedl Popp. Některé podniky podle něj také využívají takzvané konvenience, tedy například různé vývary nebo maso připravené metodou sous vide od výrobce a díky tomu mohou fungovat s méně zaměstnanci.
Ze všech stran se na obyvatele Česka valí zdražování. Zvyšují se ceny energií, služeb, oblečení, obuvi, ale i potravin. Vydat se do obchodu je mnohdy skoro o život, při pohledu na cenovky často lidé jen lapají po dechu. Bez bot ani oblečení se ale neobejdou, topit taky musí, a jíst? No tak to je bez debaty. Naštěstí se i tady dá nějaká ta koruna ušetřit.
Ceny potravin letí nahoru, kde hledat východisko?
Money
Pražské Manifesto zaujalo porotu mezinárodní soutěže MAPIC a z Cannes si odváží prestižní ocenění nejlepšího nového gastro konceptu na světě.
Nejlepší gastro na světě. Pražské Manifesto získalo prestižní realitní ocenění v Cannes
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.