Česká zlatá horečka. Loni se ho dovezlo 9,4 tuny, nejvíce za posledních 11 let

V loňském roce se do Česka dovezlo 9,4 tuny zlata, což je o 352 kilogramů více než v roce 2021 a nejvíce za posledních 11 let. Hodnota dovezeného zlata dosáhla 12,2 miliardy korun, nejvíce od roku 1999, odkdy jsou k dispozici ucelená data. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu a výpočtů společnosti Zlaťáky.cz.
Nejvíce zlata se do Česka podle nich dovezlo v březnu, tedy bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině, konkrétně 1788 kilogramů. Nejméně naopak na podzim, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima. Například v říjnu se tak do Česka dovezlo 399 kilogramů žlutého kovu.
Český lev oslavil v České mincovně pětileté narozeniny. A sama mincovna, z jejíchž útrob již třicet let proudí oběžné mince Čechům do kapes, slaví své kulatiny. Výročí je ale také velmi zavazující. Držet špičkové řemeslné zpracování, předkládat zajímavé a atraktivní designy, mít konkurenceschopnou nabídku a přicházet stále s novými nápady.
Zlato je jistota v nejisté době. Stylová investice s Českou mincovnou
Zprávy z firem
„Data statistického úřadu se sice týkají veškerého zlata v jakékoli formě včetně surového zlata či zlatého prachu, ale velmi dobře korespondují s poptávkou lidí po investičním zlatě. Ihned po vypuknutí konfliktu na Ukrajině jsme zaznamenali skokové zvýšení zájmu o zlato, a to nejen v ČR. Důsledkem bylo prodloužení čekacích dob, jelikož světové rafinerie a mincovny nebyly po vyprodání skladových zásob schopné nárůst poptávky uspokojit,” uvedl ředitel Zlatáky.cz Martin Štich.
Cena zlata v amerických dolarech vzrostla od listopadu loňského roku z 1630 dolarů na dnešních 1932 dolarů (42 388 korun), což je nárůst o více než 18 procent. Pro české investory nakupující zlato v korunách to byl kvůli posilujícímu kurzu koruny vůči dolaru nárůst o tři procenta, řekl manažer společnosti Golden Gate CZ Pavel Řihák.
Obavy investorů tlačí zlato nahoru. Jeho cena vzrostla za tři měsíce o 18 procent
Money
Cena zlata kolísala
Vysoký zájem Čechů o fyzické zlato v loňských jarních měsících podle něj dokládá i fakt, že mezi tři z pěti nejsilnějších měsíců za posledních deset let z pohledu importu zlata patřil právě únor, březen a duben loňského roku. V této době dosáhla cena zlata také svého loňského maxima, když se v březnu krátce dostala nad hranici 2000 dolarů za trojskou unci. Naopak na podzim, kdy se jeho cena dostala pod 1650 dolarů za unci a dosáhla 2,5letého minima, byl zájem o zlato nejnižší. Zatímco v září se dovezlo do Česka 415 kilogramů žlutého kovu, v říjnu to bylo pouze 399 kilogramů, tedy nejméně od října 2020.
„V této době jsme i my zaznamenali pokles poptávky po zlatě a naopak rostl zájem lidí o jeho prodej. Důvodem těchto prodejů byla často potřeba hotovosti kvůli vysoké inflaci, ale často za nimi stál také strach lidí z dalšího poklesu,” uvedl Štich. Lidé tak podle něj často opakovali dlouhodobou investiční chybu. Tedy že investovali v době cenového vrcholu a svých investic se zbavovali v době, kdy jejich hodnota klesla.
Ceny kryptoměn se ve čtvrtek navzdory přísnějšímu regulačnímu postoji americké vlády zvyšují. Bitcoin se pozdě odpoledne pohyboval kolem 24 400 dolarů (asi 541 200 korun), a proti předchozímu dni si připisoval více než sem procent. Nad ránem se dostal těsně pod 24 900 dolarů, a byl tak nejvýše od loňského srpna.
Bitcoin už zase roste na ceně, navzdory sílící regulaci
Money
V uplynulých deseti letech se hmotnost dovezeného zlata do ČR pohybovala kolem šesti až sedmi tun za rok, s několika výjimkami. Slabší byly roky 2019 a 2016, kdy se dovezlo jen okolo pěti tun ročně. Naopak silnější byl rok 2021, ve kterém bylo dovezeno devět tun zlata, upozornil Štich.
Objem importu zlata přitom může brzy vzrůst až trojnásobně. Guvernér České národní banky Aleš Michl se totiž podle Šticha nechal slyšet, že plánuje navrhnout zvýšení rezerv zlata z 12 tun až na 100 tun, a to během pouhých pěti let. „To by znamenalo, že jenom ČNB bude ročně dovážet téměř 20 tun zlata, tedy dvojnásobek loňského dovozu,” podotkl Štich.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.