České akcie se loni držely mimo zájem investorů

Na pražské burze se loni zobchodovaly akcie za 166 miliard korun, šestina toho, co před 15 lety. Hodnota indexu PX, hlavního indexu burzy, loni podle analytiků meziročně klesla o 15,7 procenta. Hodnota indexu PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán dividendový výnos, se snížila o 9,1 procenta, uvedla burza.
Loni se českým akciím příliš nedařilo. Propadly banky, ČEZ i Pilulka. Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně stouply o 18,3 procenta na 166,2 miliardy korun, což je nejvíc za posledních šest let. Vzrostly potřetí v řadě. Vyplývá to ze statistik Burzy cenných papírů Praha. Ještě v roce 2007 přitom obchody překročily bilion korun.
Nejobchodovanějšími emisemi roku 2022 byly akcie společnosti ČEZ (70,7 miliardy korun), Komerční banky (38,5 miliardy korun), Erste Group Bank (34,1 miliardy korun), Moneta Money Bank (12,6 miliardy korun) a GEN Digital (dříve Avast - 2,9 miliardy korun).
Na evropské standardy se pražské burze dařilo spíše méně. Kolabovaly zejména akcie bank nebo lékáren Pilulka. Naopak v plusu skončily akcie zbojovky Colt CZ.
České akcie letos investorům prodělaly kalhoty. Brutálně propadly banky, ČEZ i Pilulka
Trhy
Na trh Start, který je určen pro malé a střední podniky, loni vstoupilo pět nových emisí, a to první slovenská firma Gevorkyan, M&T kliky, Coloseum Holding, Bezvavlasy a Hardwario. Na trh Standard byla přijata emise Wood SPAC, což je první emise typu SPAC (Special Purpose Acquisition Company) ve střední Evropě. SPAC je společnost založená za účelem převzetí firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu.
Koruna vstupuje do nového roku při síle, je nejsilnější od srpna 2011 a nachází se blízko maxim od roku 2008. Svědčí jí včerejší slova guvernéra ČNB Aleše Michla.
Koruna vstupuje do nového roku silná
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.