České banky kvůli ESG mění strategie i týmy
V zavádění manažerských bonusů pro plnění kritérií ESG jsou české banky zatím pozadu oproti Evropě.
Fenomén ESG již naplno zasáhl i český trh. A to zejména bankovní sektor, který kvůli udržitelnějšímu a zodpovědnějšímu podnikání musí přehodnotit celou řadu procesů a činností.
„Banky se zavazují k uhlíkové neutralitě, své i aktivit svých klientů, které financují. Očekáváme, že klientům budou banky zasílat dotazníky na spotřebu CO2. Může se tak stát, že i profitabilní firma úvěr nedostane, protože bude mít vysoké emise,“ komentuje budoucí vývoj Martin Křivánek z KPMG. Vysoké emise podle Křivánka znamenají pro banky vyšší riziko, že obchodní model a ziskovost o úvěr žádající firmy nebudou v budoucnu udržitelné. Některé evropské banky se dokonce už zavázaly, že v budoucnu nebudou poskytovat finanční služby energetickým firmám zatěžujícím životní prostředí.
To potvrzují také jednotlivé banky. Jedním z lídrů ESG na českém bankovním trhu je Komerční banka, jejíž aktuální kampaň je právě na společenské zodpovědnosti postavená.
Sektor udržitelných financí, který se zaměřuje na investice do ekologických, sociálních a dalších udržitelných projektů, takzvaný ESG, má velkou budoucnost.ESG je jedna z největších růstových příležitostí, řekl šéf Dow Jonesu
Money
„ESG postupně zapracováváme do všech aspektů bankovních služeb od eliminace těch, které jsou založené na papíru, přes ukončení financování uhlí a zelené půjčky až po uhlíkovou stopu našeho vozového parku a budov,“ uvádí Michal Teubner z Komerční banky. Podle něj pak Komerční banka implementovala faktory ESG do své dlouhodobé CSR strategie a spočívá ve zodpovědném chování banky vůči planetě a společnosti a podpoře a financování aktivit trvale udržitelného rozvoje.
Nové týmy i oddělení
Česká spořitelna dokonce kvůli ESG zavedla úplně novou pozici - manažera udržitelnosti, tedy Chief Sustainability Officer. „Obsadil ji náš dlouholetý kolega ze Spořitelny Matúš Púll. Je přímo podřízen předsedovi představenstva Tomáši Salomonovi. Jeho úkolem je koordinovat aktivity v oblasti environmentální a společenské udržitelnosti jak vnitřní činnosti banky, tak i její externí aktivity, aby se Spořitelna stala klíčovým hráčem ve formování udržitelného rozvoje Česka,“ říká Lukáš Kropík z České spořitelny. Púll přitom upozorňuje, že důležité bude dohodnout se na standardech pro reporting v oblasti ESG, který se zatím potýká s roztříštěností a snižuje se tak srovnatelnost i vypovídající schopnost jednotlivých ESG reportů.
Spořitelna však zatím neuvažuje o zřizování speciálního týmu ani oddělení a nebude ani kvůli ESG nijak masivně nabírat nové zaměstnance. „Počítáme s aktivním zapojením dalších útvarů v bance jako jsou právní, compliance, risk či CSR,“ dodává Kropík.
My jsme součástí skupiny zemí, kde rodiny mají významná finanční aktiva v bankách. Tudíž je inflace poškozuje víc. Zatímco v anglosaském světě má rodina především na krku úvěry, proto jim současná situace pomáhá. Nemohou se krizí prošetřit, potřebují neztratit práci a vydělávat. Jinak tu hypotéku nesplatí, vysvětluje v rozhovoru pro newstream.cz hlavní ekonom skupiny Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, proč je ve střední Evropě vyšší averze k inflaci. Exguvernér Singer: České rodiny oproti anglosaským inflace poškozuje víc
Money
Naproti tomu UniCredit speciální tým zaměřující se na financování ESG projektů má. „Zájem o ESG rozhodně roste s tím, jak se pojem ESG šíří na trhu a očekáváme, že tento trend bude pokračovat a ještě zrychlovat. Zájem je napříč segmenty a sektory v podstatě stejný, protože ekologické projekty lze najít de facto všude – jde například i o zateplení či ekologičtější rekonstrukce objektů, stavby moderních budov s nízkou spotřebou energií, pořízení strojů s nižší spotřebou elektrické energie,“ vysvětluje mluvčí banky Petr Plocek.
Podle studie KPMG jsou v zavádění ESG politik u nás rychlejší a důslednější velké banky než ty menší. A praxe to potvrzuje. Například Trinity Bank je v zavádění novinek spojených s ESG opatrná. „V oblasti ESG sledujeme regulace European Banking Authority a v budoucnosti budeme zapracovávat vyhodnocování ESG kritérií do úvěrového procesu, ale v nejbližší době se zatím žádné zásadní strategické či investiční změny neplánují. Sledujeme však také, že zatím je v České republice postoj laické i odborné veřejnosti k ESG spíše konzervativní, a to lze vidět i na postoji a vyjádření klíčových lidí z ČNB,“ připomíná mluvčí Trinity Bank Eva Čerešňáková.
Manažerské bonusy
Jedním z trendů na evropském bankovním trhu pak je navázání manažerských bonusů na plnění právě ESG kritérií. Podle agentury Bloomberg většina z hlavních evropských bank již nějaké takové nařízení má nebo je postupně zavádí. Například HSBC má bonusy navázané (krom jiného) také na plnění plánů snižování uhlíkové stopy, italský UniCredit chce u svých manažerů oceňovat inovace a v bonusu zohledňuje schopnost přijít s produkty pro koncové zákazníky, které budou ESG zohledňovat. Bonusy o ESG složku na českém trhu zavedla především Komerční banka.
Bloomberg pak připomíná, že to nemusí pro manažery představovat jen další bič. Za pandemický rok 2020 si manažeři La Banque Postale přišli na bonusy právě díky ESG složce, protože kdyby byli ohodnocení jen na základě zisku, měli by bonusy výrazně menší.
>>>>ZAJÍMÁ VÁS FENOMÉN ESG? ČTĚTE NAŠI RUBRIKU<<<<
Newstream.cz spouští seriál o ESG investicích. Společensky uvědomělé investice jsou trendem doby. Přitom nejsou žádnou novinkou a ve světě se objevily již před šedesáti lety. ESG: Akronym měnící globální byznys
Money
V první části rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky Marek Mora hovoří o aktuálním tahu ECB, promýšlených krocích ČNB, ale také o stále populárnějších zelených investicích označovaných zkratkou ESG.Viceguvernér Mora: I další lockdown bychom přežili s vyššími sazbami
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.